Buckling of economical composite bars
Ekonomik kompozit çubukların burkulması
- Tez No: 202719
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Basmaya zorlanan değişken enine kesitli ankastre-ankastre yataklı çubuklarınkritik burkulma kuvvetleri ve optimum formları Tadjbakhsk & Keller (1962) veOlhoff & Rasmussen (1977)-Masur (1984) tarafından farklı verilmiştir. Tadjbakhsk& Keller (1962)' in sonuçlarını Myers & Spillers (1986) ve Barnes (1988)desteklemiştir. Olhoff-Rasmussen, 1977 yılında yapmış olduğu çalışmasında,Tadjbakhsk-Keller'in ankastre-ankastre yataklama durumu için bulmuş olduğusonuçların yanlış olduğunu iddia etmiş ve bu durum için problemin optimumçözümünü nümerik olarak yapmıştır. Tadjbakhsk & Keller'in ankastre-ankastreyataklama durumu için bulmuş olduğu sonuçların yanlış olduğu iddiası, Seyranian(1983, 1984), Masur (1984), Overton (1991), Cox & Overton (1992), Seyranian,Lund & Olhoff (1994) and Seyranian & Privalova (2003) tarafından da kabulgörmüştür.Ankastre-ankastre yataklama durumu için, Tadjbaksh & Keller, Olhoff &Rasmussen (1977)-Masur (1984)'un bulmuş olduğu kritik burkulma kuvvetleri,birbirine oldukça yakın değerlerdir. Ancak farklılık, optimum formdan, özelliklekesitin minimum olduğu noktalardan kaynaklanmaktadır. Tadjbakhsh & Keller(1962) unimodal çözüm ile, çubuğun ankastre olarak yataklandığı noktalar x=0 vex=L olmak üzere, x=0,25 ve x=0,75 noktalarında kesiti sıfır olarak bulurken, Olhoff& Rasmussen (1977)-Masur (1984) bimodal çözüm ile bu noktalarda sıfırdan farklıkesit alanları elde etmişlerdir.Bu çalışmada, öncelikle değişken enine kesitli optimum çubuklarda kabul görenTadjbakhsh & Keller (1962) ve Olhoff & Rasmussen (1977)-Masur (1984)tarafından verilen çözümlerin yanlış olduğu gösterilmiş, ardından da Masur'unanalitik çözümüne ezilme kriteri eklenerek doğru çözüm verilmiştir. Çalışmadaiiiverilen çözüme uygun ankastre-ankastre çubuklar deneysel ve nümerik yöntemlerleincelenmiştir. Bu incelemede; daire enine kesitine sahip 0, 45 ve 90° fiberoryantasyon açısına sahip glass-epoxy, glass-vinylester ve glass-polyester ile doğalkompozit olan sapele, cedar ve meşe çubuklar örnek olarak alınmıştır. Çalışmakapsamında yeni çözümle elde edilen kritik kuvvetler ve çubuk hacimleri,Tadjbakhsh & Keller (1962) ve Olhoff & Rasmussen (1977)-Masur (1984)tarafından verilenler ile karşılaştırılmıştır. Yeni çözümle elde edilen optimumçubukların deneysel ve nümerik yöntemle bulunan kritik burkulma kuvvetleriörtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
Tadjbakhsk & Keller (1962) and Olhoff & Rasmussen (1977)-Masur (1984) obtaineddifferent solutions with respect to critical buckling load and optimum form for clampedclampedends of columns, which have variable cross-section, subjected to compressive force.Myers & Spillers (1986) and Barnes (1988) encouraged Tadjbaksh & Keller?s solution. In1977, Olhoff & Rasmussen claimed that the optimal solutions given by Tadjbaksh & Kellerwere incorrect for clamped-clamped ends and they obtained optimum solution throughapplication of a numeric method in solving the differential equation. Seyranian (1983, 1984),Masur (1984), Overton (1991), Cox & Overton (1992), Seyranian, Lund & Olhoff (1994) andSeyranian & Privalova also encouraged Olhoff & Rasmussen?s solution with clamped ends ofcolumns.The critical buckling load results of Tadjbaksh & Keller, Olhoff & Rasmussen (1977)-Masur (1984) are very closer with each other for clamped-clamped ends. However, thedifference is originated from optimum shape of the column, especially in points of minimumthickness. Tadjbaksh & Keller determined unimodal optimal solution, namely, possessing asingle buckling mode for columns with clamped ends. They found the points of vanishingcross-section to be placed at x=0,25 and x=0,75 where the column ends x=0 and x=L areassumed to be clamped-clamped ends while Olhoff & Rasmussen (1977)-Masur (1984)obtained nonzero cross-section in these points with bimodal optimum solution.In this Ph. D. thesis, it was also proved that the solutions of Tadjbakhsk & Keller (1962)and Olhoff & Rasmussen (1977)-Masur (1984) were not optimum for columns with clampedends. True solution then was obtained with both bimodal solution and crushing criteria. Inanalytic solution, Masur?s bimodal solution was used for clamped-clamped case. Bothexperiments and numeric studies were carried out to verify new optimum proposed solution.In this Ph. D. thesis, in order to test the accuracy of new optimized composite column withclamped ends, it was used materials such as sapele, oak, cedar and manufactured compositematerials including, glass-epoxy, glass vinylester and glass-polyester with 0, 45 and 90 degreeof fiber orientation angle with circle cross-sections. The critical buckling load and column?svolume obtained from new optimum proposed solution were compared with results found byTadjbakhsh & Keller (1962) and Olhoff & Rasmussen (1977)-Masur (1984). New proposedoptimum model?s results were in agreement with results obtained by numerical analysis andby experiments.