Modeling of various distribution planning problems within supply chain
Tedarik zinciri içerisinde çeşitli dağıtım planlama problemlerinin modellenmesi
- Tez No: 202720
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM ÖZKARAHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Uluslararası deniz taşımacılığının tedarik zinciri içerisinde önemli bir yeri olmasına rağmen, tedarik zincirine odaklanarak gemi rotalama problemini ele alan çok az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada, tedarik zinciri yönetimi içerisinde yer alan dağıtım planlama problemi üzerinde yapılan teorik araştırmadan ve tahıl dağıtım planlamasını yöneten bir şirketin karşılaştığı karıştırma ve yükleme probleminden motive olunmuştur.Problem yığın ürünün değişik kapasitelere sahip gemi tipleri ile yükleme yapılan limanlardan müşterilere ulaştırılmasını içermektedir. Sistem matematiksel olarak karışık-tamsayı programlama modeli olarak formüle edilmiştir. Model, günlük kiralama, yakıt tüketimi, vergiler de dahil olmak üzere gemi ile ilgili tüm maliyetler ile, taşıma, karıştırma, ve de yükleme maliyetlerini dikkate almaktadır. Sistemdeki kısıtlar tedarik, kullanılırlılık, karıştırma, kapasite, ve de talep gereksinimden oluşmaktadır. Çok-periyotlu karıştırma ve taşıma modeli (Model IV) kademeli olarak geliştirilmiştir.Model IV için makul bir hesaplama zamanında çözüm belirlemek üzere sezgisel bir algoritma geliştirilmiştir. Sonuçlar sezgisel algoritmanın sonucu belirlemek için çok daha az sayıda simpleks iterasyonu gerektirdiğini göstermiştir.Model IV depolama alanlarından, yüklemenin yapıldığı limanlara kara taşımacılığının da yapıldığını dikkate alarak genişletilmiştir. Gerçekçi senaryoların kullanılması ile yapılan kapsamlı bir çalışma ile ardışık ve bütünleşik yaklaşımın göreli performansı Model V üzerinde incelenmiştir. Gerçek vaka problemi üzerinde karışık-tamsayı programlama yaklaşımı ile yapılan çalışma sonucunda bütünleşik yaklaşımın, ardışık yaklaşım üzerindeki avantajını doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Although marine transportation is one of the legs in a supply chain, very little work has been done on ship routing with a focus on the supply chain. This research was motivated by the theoretical research on the distribution planning within the supply chain management and by a blending and shipping problem faced by a company which manages a wheat distribution planning.The problem involves the delivery of bulk products from loading port(s) to destination ports, which are served by a fleet of vessel types with different capacities. The system is formulated mathematically as a mixed-integer linear programming model. The model takes into account all vessel cost components, including port charge cost and ballast leg cost, as well as voyage, blending, and loading costs. Constraints on the system include supply, blending, availability, capacity, and demand requirements. The multi-period blending and shipping model (Model IV) was developed gradually.An efficient heuristic algorithm is developed to determine a solution for the Model IV in a reasonable computation time. Computational results indicate that the heuristic procedure requires far fewer total simplex iterations in determining a solution.Model IV is further extended to include land transportation from storage sites to loading ports. The relative performance of the sequential and integrated approach on Model V is investigated in an extensive computational experiment with use of a number of realistic scenarios. Computational results on the real case problem using the mixed integer programming approach confirm the advantage of the integrated approach over the sequential one.