Aggregation/ disaggregation in supply chain management
Tedarik zinciri yönetiminde birleştirme/ dağıtma
  1. Tez No: 112181
  2. Yazar: CELİLE ESRA BAŞERAS OKUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET tedarik zinciri yönetiminde birleştİrme/dagitma Bu çalışma merkezi olmayan, bir merkezi karar verme birimi ve M adet karar verme birimlerinden (kısımlarından) oluşan, bir tedarik zincirini analiz eder. Söz konusu merkezi karar verme birimi ve diğer tüm karar verme birimleri arasında bir sözleşme planlanmıştır. Bu sözleşme değişik perspektiflerden incelenmiş ve sonuçlar çeşitli kriterlere dayanarak karşılaştırılmıştır. Bir birleştirme/dağıtma tekniği, bir sezgisel yöntem kullanılarak benzer bir sözleşme modeline yinelemeli olarak uygulanmıştır. Merkezi karar verme birimine ithaf edilen birleşik problem çözüldüğünde elde edilen planlama bilgileri, diğer birimler arasında özellikle bu amaçla oluşturulan ve dualite teorisine dayanan bir sezgisel yöntemin uygulanmasıyla dağıtılmıştır. Tüm bu süreç yinelemeli olarak tekrar edilir. Deneylerin taslaklarının hazırlanmasında, organizasyon yapısı ve hesaplamalarda kullanılan veriler gerçek yaşamdan esinlenilmiştir. Bu nedenle de gerçek yaşamdan esinlenilmiştir. Deneysel taslaklardan elde edilen sonuçlar eldeki en iyi çözümlerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AGGREGATION/DISAGGREGATION IN SUPPLY CHAIN MANAGEMENT This study analyzes a decentralized supply chain, which is composed of one central decision maker and M decision-making units. A contract is planned between the central decision maker and all the decision making units. The contract is studied from different perspectives, and the results are compared based upon various criteria. An aggregation/disaggregation technique with the employment of a heuristic is applied iteratively- to a similar contract model. An aggregate problem, which is dedicated to the central decision making unit, is solved, and the planning information is disaggregated among the divisions by the application of a heuristic generated for this purpose specifically, which is based on the duality theory. This whole process is iteratively repeated and the solutions are compared with the optimum solution on hand. In the design of the experiments, the organizational structure and the data used in the computations are inspired by real-life practice. The results obtained by the application of the experimental design are compared with the optimum solutions of the contract models.