Karaağaç?(Gediz-Kütahya), Baklan (Banaz-Uşak) çevresindeki (Murat dağı masifi) ofiyolit, granit ve volkanizmayla ilişkili bazı cevherleşmelerin mineralojik incelenmesi
Mineralogical investigation of some mineralization (Karaağaç, Gediz-Kütahya and Baklan, Banaz-Uşak) related to ophiolite, granite and volcanism around Murat dağı massif
- Tez No: 202723
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN PİŞKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maden Yatakları ve Jeokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Batı Anadolu tektonik birliklerinden Afyon-Tavşanlı Zonu ve Menderes Masifisınırında yer alan çalışma alanında stratigrafik istif, alttan üste doğru aralarında yeryer bindirmeler ve uyumsuzluklar bulunan Paleozoyik, Mesozoyik ve Miyosen yaşlıbirimlerden oluşur. İstifin Ante Miyosen kısmı Baklan Graniti tarafından katedilmişve içinde tektonik dilimler şeklinde ofiyolitik kayaçlar bulunurken, tamamıKaracahisar volkanitleri tarafından kesilerek kısmen örtülmüştür.Baklan Graniti'nde en yaygın kayaç türü granodiyorittir. Kenar zonlarındaki anklavve ptigmatitik damarlar ve yan kayaçlarının kaotik görünümü, sokulumun sığderinliklerde gerçekleştiğine işaret edebilir. Tüm kayaç jeokimya çalışmaları, BaklanGraniti'nin I tipi doğasını ve çarpışma ile eş zamanlı oluşumunu göstermektedir.K-Ar yöntemiyle bu granitin tüm kayaç örneklerinde ; 20.30, 21.57 ve 25.09 m.y.(milyon yıl) biyotitlerinde 18.72 m.y., 18.73 m.y. ve 25.40 m.y.; hornblendlerindeise 35.48 m.y. yaşları elde edilmiştir. Elde edilen son değer granitin kristalleşme;ilk değerler ise tektonik olaylardan etkilenme periyodu olarak yorumlanmıştır.Çalışma alanının volkanikleri subalkalin karakterlidir. Çoğunluğu dasitik, andezitiktürdedir. İz element verileri hem granitin hem de volkanitlerin aynı kökendentüremiş olabileceklerini işaret eder.Çalışma alanının cevherleşmeleri plütonik ve volkanik hidrotermal gruplardatoplanır. Plütonik hidrotermal cevherleşmelerin ana parajenezi pirit, sfalerit,kalkopirit, galen, ikincil parajenizi serüzit, smitsonit, kovellin, pirolüzit, limonit(götit), malakit ve azuritten oluşmuştur. Bu cevherleşmelerde kuvars, sfalerit vekalsitler üzerinde yapılan sıvı kapanımlarından elde edilen yüzkırk ila iki yüz ellisantigrad derece aralığındaki homojenleşme sıcaklıkları epitermal sonu mezotermalbaşlangıcı koşulları işaret etmektedir. Geniş ısı aralığı hidrotermal etkinliğin uzunsüreli veya tekrarlanmalı olarak geliştiğini gösterir.Volkanik hidrotermal cevherleşmeler Deliktaş ve Oğrulca bölgelerindeki antimonoluşumları ile bölgede yaygın silisleşmelere neden olmuştur. Antimoncevherleşmelerinin ana mineral parajenezi antimonit, bertiyerit, pirit, kalkopirit,sekonder antimon okr, servantit ve limonit (götit) şeklindedir.
Özet (Çeviri)
Study area located at intersection of Afyon-Tavşanlı Zone and Menderes Massifconsists of Paleozoic, Mesozoic and Miocene formations . Formation boundaries arelocally controlled by unconformities and thrusts. Ante Miocene part of succession iscut by Baklan Granite and includes tectonic ophiolitic slabs. All of these lithologicalunits are cut and partially overlaid by Karacahisar Volcanites.Granodiorite is the most wide-spread rock type in Baklan Granitoide. Enclaves andptigmatitic veins in marginal zones of the pluton and chaotic surrounding rockssuggest shallow emplacement of Baklan Granitoide. Whole rock geochemical dataindicate I type nature and syn-collisional settings for Baklan Granodiorite.The whole rock samples yield 20.30, 21.57 and 25.09 m.a. K-Ar ages. Biotites ofthe granitoide yields 18.72, 18.73 m.a. and 25.40 m.a. K-Ar ages. Hornblende give35.48 m.a. age. Probably, the last and the oldest age indicate crystallisation age andthe precedent ages reflect age interval of the tectonic events which affect the BaklanGranitoide.The volcanic rocks of the study area exhibite subalkaline character. Most of themare dasitic and andesitic in composition. Trace element data suggest same source forboth granite and volcanites.The mineralization of the study area are classified in plutonic and volcanichydrothermal groups. Main paragenesis of the plutonic hydrothermal mineralizationis represented by pyrite, sphalerite, chalcopyrite, galena, and the secondaryparagenesis consists of seruzite, smithsonite, covellite, pyrolusite,limonite(goethite), malachite and azurite. Homogenisation temperatures from thefluid inclusions of quartz, sphalerite and calcite indicate a temperature intervalbetween hundred fourty and two hundred fifty degrees which reflects end ofepithermal and beginning of mesothermal conditions. Wide interval ofhomogenisation temperature indicates a long lasting and repetative hydrothermalactivity.Volcanic hydrothermal mineralization gave rise to antimony occurences and intensesilisification in Deliktaş and Oğrulca districts. The main paragenesis of antimonymineralisation contains antimonite, berthierite, pyrite, chalcopyrite secondaryantimony ochre, servantite, limonite(goethite).