Implementation of a distributed control system using real-time operating system
Dağıtılmış bir kontrol sisteminin gerçek zamanlı işletim sistemi kullanarak uygulanması
  1. Tez No: 202747
  2. Yazar: MEHMET EMRAH PARLAKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Tipik bir dağıtılmış kontrol sisteminde, ağ üstündeki kontrol sisteminin parçası olan cihazlar, veri kaybı veya rasgele gecikmelerin yaşanabileceği bir bilgisayar ağı kullanarak haberleşir. Bu problemlere genel bir çözüm sunmak, sistemin karmaşıklığından ve bu şartları etkileyebilecek muhtemel unsurların fazlalığından dolayı zordur. Modern bilgisayar ağlarında, bir veri kaybı yaşandığı zaman tekrar yollanarak problem giderilmektedir. Fakat gerçek zamanlı uygulamalarda gecikme veya kayıp halinde veriyi tekrar yollamanın bir anlamı yoktur. Eğer kaybolan gerçek zamanlı veri, ölçülen tesis çıktısı ise, tesis çıktısı tekrar ölçülüp en güncel haliyle yollanmalıdır. Eğer kaybolan gerçek zamanlı veri, kontrol çıktısı ise, çıktının tekrar gönderilmesi, çıktının tesise geç bir zamanda uygulanması demektir; bu durumda kontrol çıktısının tekrar hesaplanıp gönderilmesi daha sağlıklıdır. Bu tez, ağ üzerinde rasgele veri kaybı veya gecikmenin olabileceğini kabullenen bir dağıtılmış kontrol sistem metodunu uygulamaya geçirmek adına yapılmış bir çalışmadır. Bu çalışmada kullanılan metot, ağ üzerinde olabilecek muhtemel veri kaybı ve gecikmeden kaynaklanabilecek problemleri, tesisin bir modelini çalıştırıp belirli sayıdaki sonraki tesis durumunu ve karşılık gelen kontrol çıktısını hesaplayarak telafi etmeye çalışmaktadır. Bu çalışmada, bu konuda yapılmış daha önceki çalışmalar incelendikten sonra, uygulamaya geçirilen tahminsel kontrol metodu anlatılmıştır. Daha sonra tasarım ve uygulama aşamaları detaylarıyla anlatılmış ve test sonuçları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In a typical distributed control system, computer nodes communicate through a common communication channel that introduces data loss and random delays. Supplying a generic solution to these constraints is hard due to the complexity and large variety of possibilities that may affect these constraints in real life applications. In a modern communication network, if data is corrupted during transmission, it can be resent. However, it is not feasible to retransmit in control applications; if the packet contents correspond to measured plant outputs, then the most recent data should be measured and sent instead, or if the packet contents correspond to a control signal and the retransmission would cause the control signal to be applied late to the plant, it would be better to recalculate the signal and send it again. This thesis is an attempt to implement a distributed control system design method, Model Based Predictive Networked Control System (MBPNCS), which accepts the fact that arbitrary delay and data loss may happen. The MBPNCS method approaches the problem by using a plant model to predict a predefined number of future states of the plant and respective control signal for each, to compensate for the possible delay and data loss that can take place during the communication between nodes. In this work, after previous works have been examined, predictive control method that is used in the implementation is introduced. Design and implementation of the methodology is explained in detail and results of the tests are presented.