Antakya kenti örneğinde tarihi ve mimari dokuya uygun kentsel peyzaj tasarımı geliştirme üzerine bir araştırma
Having Antakya as an example, a study on the improvement of a design suitable for historical and architectural structure
- Tez No: 202777
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma Hatay İli Antakya Kent Merkezinde yer alan Antakya Devlet Hastanesi arkasında, Kent İmar Planında da açık ve yeşil alan olarak belirlenmiş yaklaşık 50 da'lık bir alanda yürütülmüştür. Çalışmanın amacı, Antakya kentinin rekreasyonel taleplerine ve kültürel yapısına uygun, rekreasyon öncelikli alan kullanım planlarını ortaya çıkarabilmek ve alternatif tasarım önerileri geliştirmek olmuştur. Çalışma, doğal ve kültürel zenginliğe sahip Antakya kenti için planlama ve tasarım süreçlerini içermesi ve çözüme ulaşmada bir yöntem olması açısından önemlidir. Çalışmada öncelikle detaylı olarak çevre analizleri yapılmıştır. Görsel analiz metoduna göre bölümlere ayrılan alanların taşıma kapasiteleri belirlenmiştir. Daha sonra ise alanlara yönelik rekreasyonel plan kararlarını belirlemek amacıyla bir değerlendirme yapılarak öneriler getirilmiştir. Araştırmanın son aşamasında planlama kararlarından, alana yönelik bir tasarım çalışması önerilmiştir. Bu tasarımda Antakya kentinin tarihi, kültürel ve dinsel önemini yansıtan değerler göz önüne alınarak; Antakya yerel halkının rekreasyonel talep ve eğilimlerini karışlayacak peyzaj tasarımı geliştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in an area of 50 da located behind the Antakya Hospital which is planned as recreational area based on Urban Master Plan in Antakya city center. The aim of the study was to establish recreational priority using plans and to improve alternative design suggestions for Antakya city, appropriate to its recreational needs and cultural composition. The study is important containing planning and designing periods and also a method to reach the solution for Antakya city which has natural and cultural richness. Firstly detailed environmental analysis has been conducted. Carrying capacities were determined for each section according to visual analysis method. Later, an evaluation has been carried out for decision making of recreational plans and suggestions have been made. At the last part of the study, a design work was suggested according to the planning decisions. In this design, it was tried to improve to respond to the local people?s recreational requests and tendencies reflecting historical, cultural and religious values of Antakya city.