Tunçbilek lavvarı tikner altı iri atık kömürlerin modifiye flotasyon kolonu ile zenginleştirilmesi
Beneficiation of tailing of thickener under flow of Tunçbilek washery by using the modified flotation column
- Tez No: 202843
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ ÖTEYAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mühendislik Bilimleri, Mining Engineering and Mining, Engineering Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalısmada Tunçbilek Lavvarı tikner altı atıklarından modifiye flotasyon kolonu ile iri boyuttaki (-1.18 + 0.106 mm ) kömürlerin kazanılması amaçlanmıstır. Numunedeki iri boyutlu fraksiyonun miktarı % 20.23' tür. - 0.106 + 0.038 mm boyut arlıgının miktarı ise % 5.46 olup, geriye kalan -0.038 mm ise %74.31 dir. Flotasyona tabi tutulan iri boyutun kül içerigi % 49.91, kalorisi ise 2742.24 Kcal/kg dır. Tunçbilek Lavvarı, Tunçbilek kömürleri ve modifiye flotasyon kolonu hakkında ayrıntılı literatür bilgileri verilmistir. Flotasyon çalısmalarında -1,18 + 0,425 mm ve -0,425 + 0,106 mm boyut fraksiyonları ayrı ayrı zenginlestirilmeye çalısılmıstır. Toplayıcı olarak gazyagı, mazot ve gazyagı + mazot karısımları ayrı ayrı kullanılmıstır. Uygun reaktif miktarı bulunmaya çalısılmıstır. Ayrıca iri boyuttaki mineralleri flotasyonunda etkili olan hold-up çalısma parametresinin etkileri arastırılmıstır. Uygun hold-up degeri her fraksiyon için belirlenmeye çalısılmıstır. Uygun toplayıcı olarak %80 gazyagı + %20 mazot karısımı tespit edilmis olup, miktarı ise 25 kg/ton dur. Uygun hold-up degerine gelince; -1,18 + 0,425 mm boyut fraksiyonu için uygun hold-up % 7 tespit edilmistir. - 0,425 mm + 0.106 mm boyut fraksiyonu için uygun hold-up ise % 20 dir. Yukarıda belirtilen kosullarda numunenin % 20.23' nü olusturan 0.106 mm. üst boyutun iki ayrı kademede zenginlestirilmesi sonucunda (gazyagı+mazot); toplam kömürden % 8.39 konsantre elde edilebilmektedir. Bu durumdaki konsantrenin kül içerigi yaklasık olarak % 18.98 ve kalorisi de 5823.94 Kcal/kg olmaktadır. Anahtar Kelimeler : Gazyagı, Hold-up, Kalori, Kül, Lavvar, Mazot,Modifiye Flotasyon Kolonu,
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to obtain clean coal whose seize is between -1.18 and + 0.106 milimetres from waste of Tunçbilek washery by the use of modified flotation column. The amount of the coarse sized fraction in the sample is 20.23 %. The amount of the -0.106 + 0.038 milimetres coal is 5.45 % and the remaining -0.038 is 74.31 %. The content of ash of the coarse seize of coal that is subjected to flotation is 49.91 % and is calori is 2742.24 Kcal/kg. It was given the literature information about Tunçbilek washery and Tunçbilek coal an modified flotation column. It is tried to beneficiate the -1.18+0.425 and -0.425+0.106 milimetres sized fraction seperately inthe flotation works. Gas oil, fuel oil and mixture of them were useal as a collector. It is tried to find the proper reactive amount. Moreover it is searched the effects of the parameters of the hold-up that is effective in the flotation of the coarse sized minerals. It is tried to determine the effective hold-up for each fraction . The mixture of gas oil ( 80%) and fuel oil ( 20%) was determined as a suitable collector mixture, and it?s dosaje was found 25 kg/t. It is determined that the proper hold-up is 7 % fort he - 1.18+0.425 milimetres sized fraction and the proper hold-up is 20 % for the -0.425+0.106 sized fraction. As told above, it can be gained 8.39 % concentrate from the whole coal the result of the beneficiation in the two seperate rank of the upper size of the 0.106 milimetres sized that forms the 20.23 % of the sample. The amount of the ash is about 18.98 % and it?s calori is 5823.94 Kcal/kg in this respect. Keywords : Gas Oil, Hold-up, Calori, Ash, Washery, Fuel Oil, Modified Flotation Column