Antalya-Lara entegre kıyı alanları yönetimi
Integrated coastal zone management of Antalya-Lara as a model
  1. Tez No: 202848
  2. Yazar: ALİ BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Marine Science, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez kıyıların olusumunu, kıyılar ile ilgili kavramları, kıyıların sınıflandırılmasını, kıyıların rasyonel kullanımı ile sürdürülebilir kalkınma hedefinde kıyı kullanımını, korunmasını, yönetimini, mevzuatı ve planlanmasını içermektedir. Tez de en uygun kıyı yönetimi olarak ?Bütünlesik Kıyı Alanları Yönetim? modeli benimsenmistir. Antalya-Lara bölgesi bu tezde model olarak ele alınmıs ve incelenmistir. lk olarak kıyı ile ilgili kavramlar açıklanmıstır. Rasyonel kullanım ve sürdürülebilirlik kavramı kıyı bölgesi kapsamında irdelenmistir. Bu kapsamda Antalya- Lara Bölgesi model olarak alınmıs, kıyı kaynakları, potansiyeli, kapasitesi ve sorunları ile irdelenmis ve kıyısı rasyonel kullanım açısından degerlendirilmistir. Kıyı yönetimi ve mevzuatı incelenmis, ülkenin ekonomik dinamikleri ve büyük kıyı potansiyelinin yeterince kullanılmadıgı ve korunmadıgı gerçegi ile kıyı mevzuatı eksiklikleri ortaya konulmustur. Kıyı kentleri ve kıyı kırsal alanlarının çok hızlı gelismesi, planlama ve yönetim sorunlarının artması, kıyı kaynaklarının yeterince korunamaması, kapasitekullanım dengesinin kurulmaması gibi nedenlerden dolayı sürdürülebilirlik olanagının azaldıgı görülmüstür. Arastırma sonunda; Kıyı mekanının planlanması için özellikle bir sistem olusturmak ve sistem ile çevrenin karsılıklı etkilesimlerini dikkate almak gerektigi, sadece kıyı mekanının planlanmasının yeterli olmadıgı, sistemi olusturan tüm parçaların aynı önem derecesinde düsünülerek, karsılıklı etkilesimlerinin dikkate alınarak planlanması gerektigi sonucuna varılmıstır. Antalya-Lara Bölgesi kıyı alanlarının rasyonel kullanımı ile sürdürülebilir kalkınması için, çevresel ve sektörel etkilesmeyi kapsayan yeni bir“kıyı bölgesi planlaması”anlayısı getirilmis, yasal ve yönetsel olarak yeni bir bütüncül düzenlenmeye ihtiyaç oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims the formation of coast, the concept of coast, the clasification of coast, examination of coastal areas, legislation and planning within the scope of sustainable development and rational land use. According to this thesis the optimum coast management is ?Integrated Coastal Zone Management?. Antalya-Lara is the model of this thesis. At the end of this thesis the model of Integrated Coastal Zone Management have been formed for the Antalya-Lara . Primarily the concept and characteristics of the coastal areas have been considered. The rational use and sustainable development of coastal areas have been searched. The coast of Antalya-Lara is under debated on this scope. The source of Antalya- Lara, the potential of Antalya-Lara, the capability of Antalaya-Lara and the problems of Antalya-Lara will be searched. Coastal management and legislation have been examined. These have proved that Turkish coastal regions are unprotected due to failures in coastal management and legislation. High rate of development and increase in management and planning problems, lack of balance between capacity and utilisation have decreased sustainability. Turkish coastal areas should be planned comprehensively as a region taking in to consideration the approach of ecological planning for natural and sectional resources. The thesis concludes with a proposal comprising a new coastal regional planning approach aiming at rational land use and sustainable development and an extensive arrangement legislation and management for the sustainable development and rational land use of Antalaya-Lara. And there have been an example of Integrated Coastal Zone Management for Antalaya-Lara coastal areas at the end of thesis.