Coğrafi perspektiften kırsal turizmin kırsal kalkınma üzerine etkileri: Muğla ili örneği
A geographical perspective towards the effects of rural tourism on rural development: Case of Muğla province
  1. Tez No: 732468
  2. Yazar: BAYRAM TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER BAKIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 467
Özet
Kırsal kalkınmada temel hedef, gelir seviyesi nispeten düşük olan kırsal bölge nüfusunun refah seviyesini yükseltmektir. Bu amaca ulaşmak için kırsal bölgelerin tarım, sanayi, turizm ve çevre şartlarının iyileştirilmesi temel poltika alanlarından birini oluşturmaktadır. Ekonomik açıdan bakıldığında bu bölgelerin öncü sektörü olan tarımsal gelişmenin yanında sanayi ve turizm sektörlerinin desteklenmesinin olumlu sonuçlar verdiği anlaşılmaktadır. Bu bakımdan kırsal kalkınmada özellikle turizm faaliyetleri büyük önem taşımaktadır. Diğer taraftan turizmin kırsal kalkınmaya etkisi yörenin turizm potansiyelinin verimli bir şekilde kullanılabilmesine bağlıdır. Dolayısıyla turizm potansiyeli verimli, sürekli ve sürdürülebilir bir şekilde değerlendirildiğinde turizm önemli bir gelir aracı haline gelebilmektedir. Türkiye'nin önde gelen turizm merkezlerinden biri olan Muğla ili; bünyesinde barındırdığı doğal, kültürel ve tarihsel değerleri ile ülkemiz turizmi için büyük önem taşımaktadır. Muğla ilinin kıyı şeridinde yer alan ilçelerin kalkınmışlık düzeylerinde ciddi artışlar sağlanmışken, iç kısımlarda yer alan ilçelerde aynı kalkınmışlık düzeyini görmek pek mümkün değildir. Bu gelişmişlik farkına paralel olarak, kıyı bölgelerinde kıyı turizmi ile artan sosyal, ekonomik ve istihdam olanakları, özellikle genç nüfusun iç bölgelerden kıyı bölgelerine göç etmesine yol açmaktadır. Muğla ilinde meydana gelen iç göç hareketleri, ilin nüfusunda yapısal değişikliklere neden olmaktadır. Ancak, Muğla iç bölgelerdaki toplumsal, tarihsel, kültürel ve doğal değerleri ile tarımsal ürünler, kırsal turizm ve tarımsal kalkınma açısından önemli bir potansiyele sahiptir. Özellikle kırsal kalkınma bağlamında kırsal turizm faaliyetleri ile iç bölgelerdeki refah düzeyi farkının azaltılması, ana alternatif olarak gözükmektedir. Bu kapsamda araştırma sahası, çalışmanın temel yaklaşımı olan Entegre Kırsal Turizm (EKT) modeliyle analiz edilmiştir. Yapılan analizle Muğla ilinde yürütülen kırsal turizm faaliyetlerine ilişkin bilgi düzeyleri yerli ve yabancı turistler aracılığıya ortaya koymaya yardımcı olurken, aynı zamanda işletme sahipleri, tur operatörleri ve kamu/sivil toplum kuruluşları çalışanları ve yerel halkın yürütülen kırsal turizm faaliyetlerine ilişkin görüşlerinin derinlemesine analiz edilmesi sağlanmıştır. Çalışma sonucunda Muğla ilinin kırsal turizm potansiyeli ortaya konularak kırsal alan kalkınmasının istenilen düzeyde gerçekleştirilebilmesi amacıyla geleceğe yönelik öneriler sunulmuştur. Kırsal alanların kırsal turizm bağlamında gelişmesini açısından önemli olduğu düşünülen bu çalışma, Türkiye'deki kırsal turizm potansiyeline sahip diğer kırsal bölgeler için de önemli bir örnek teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
The main objective in rural development is to increase the welfare level of the rural population having a relatively low-income level. Therefore, one of the main policy areas is to improve rural areas' agricultural, industrial, tourism and environmental conditions. The economic point of view reveals that supporting the industry and tourism sectors as well as agricultural development, which is the leading sector of these regions, results in satisfactory results. In this regard, tourism activities are of great significance in rural development. Besides, the effect of tourism on rural development depends on the efficient use of the region's tourism potential. Thus, tourism may become a crucial income tool given that the tourism potential is evaluated in an efficient, continuous and sustainable way. One of Turkey's leading tourism centres, Muğla is of upmost importance for our country's tourism with its natural, cultural and historical values. While the development levels of the districts located on the coastline of Muğla have shown significant increases, that is not the case for the inland districts. This leads to a great difference across the coastal and inland districts in terms of development. Parallel to this difference in development, the inflation of social, economic and employment opportunities with coastal tourism in coastal regions make young population migrate from inland regions to coastal regions. Internal migration movements in Muğla cause structural changes in the population of the province. However, Muğla has a significant potential in terms of agricultural products, rural tourism and agricultural development with its social, historical, cultural and natural values in inland areas. Especially within the context of rural development, reducing the difference between rural tourism activities and the welfare level in inland areas seems to be the main alternative. In this vein, the research area was analysed through the Integrated Rural Tourism (IRT) model, which is the basic approach of the research. This analysis helped to reveal the domestic and foreign tourists' level of knowledge regarding rural tourism activities carried out in Muğla; moreover, the views of business owners, tour operators, public/non-governmental organizations and local people on rural tourism activities were examined in depth. The research indicated the rural tourism potential of Muğla, and hence various recommendations were provided to ensure the rural development at the desired level. This research is thought to be significant for the development of rural areas in terms of rural tourism. It will also serve as a guide for other rural regions in Turkey with rural tourism potential.