Liman özelleştirmesinin Türkiye'deki ekonomik boyutunun incelenmesi
Analyzing economical aspect of port privatization in Turkey
- Tez No: 202867
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER BİLEN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ekonomi, Ulaşım, Marine, Economics, Transportation
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Limanlarımızın özellestirilmesine, Özellestirme Dairesi'nce önem verilmesi nedeni ile dıs ticaretin ana merkezi ve ülkenin önemli gelir kaynagı olan limanların üzerine dikkatler çekilmistir. Bu çalısmada liman özellestirme yöntemleri, dünyadaki uygulamaları incelenmis, ülkemizdeki özellestirme amaçları, liman özellestirmesinin tercih edilme nedenleri belirtilmis, bugüne kadar Türkiye'de özellestirilen limanlar hakkında bilgi verilmistir. Edinilen bilgiler ısıgında özellestirilmesi üzerinde önemle durulan zmir Limanı'nın durumu incelenmistir. Çalısmanın sonucunda, Türkiye'de özellestirme konusuna bilinçli yaklasılmadıgı, özel sektöre devredilen limanlara devir sonrası yapılan yatırımlar, anlasma sartlarına baglılıkları gibi konuların takibine önem verilmedigi, limanların hangi kurulusun bünyesi altında olacagı ve denetimleri konusunun açıklıga kavusturulması gerektigi ve kapsamlı bir limancılık programının olusturulması kanaatine varılmıstır. Ülkemizde liman özellestirmesinin nedeni sadece elde edilecek gelir olarak görülmektedir. Limanlarımızın konumu ve elleçlenen yük miktarı ile gelirler göz önüne alındıgında verimli isletilmeleri için uzun vadeli planlama ve uygun yatırımlar yapıldıgı takdirde limanlardan elde edilecek gelirler artacaktır. Bu yönde hareket etmesi daha uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The attention is taken upon ports, due to Privatization Administration?s priority to privatizate ports which are the central point of foreign trade and essential revenue sources In this study methods of port privatizations and implementation in other countries are investigated, knowledge is given regarding port privatization implementations in Turkey and the reasons of choosing the port privatizations explained. As a conclusion it is convinced that approaching to privatization kavramı is not handled by conscious, tracing commitment of private sectors to the contract, their investments to ports after delivery is not taken seriously. And also, Assignment of public ports to private sector is not planned for a long term and it is clearly seen the only target is to get renevue. If location of public ports, income, handling figures are considered, the renevue will be increased by having investment for efficient management, this is more convenient way.