Türkiye'de liman özelleştirme: Samsun Limanı uygulaması
Port privatizations in Turkey: the application port of Samsun
- Tez No: 360810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSAN BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Ulaşım, Marine, Transportation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Limanlar deniz taşımacılığının en önemli kilit noktalarıdır. Limanların verimli, etkin ve emniyetli çalışması, liman kullanıcılarının limanı seçme kriterlerinin başında gelir. Bu kriterleri yerine getirmek için gelişen ve değişen teknolojiye uyum sağlamak gerekmektedir. Bu değişimi ve gelişimi yakalayamayan limanlar rekabet avantajlarını kaybeder. Özellikle devlet limanları mevcut yapıları ve bürokratik süreçlerden dolayı değişen ve gelişen bu teknolojiye uyum sağlamakta geç kalmaktadırlar. Limanlar güncel değişikliklere hızlı ayak uydurmak durumundadır. Gelişmeler hızla uygulamaya geçirilerek limanların etkinliğinin arttırılması gerekmektedir. Türkiye de mevcut limanlarını 1997 yılından itibaren işletme hakkı devri ile özel sektörün kullanımına açmıştır. Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na birçok liman Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından işleme hakkı devri yöntemi ile özelleştirilmiştir. TCDD Samsun Limanı da bu limanlardan biridir. Yapılan bu çalışmada TCDD Samsun Limanı'nın özelleştirme öncesi ve sonrası yük hacmi ve yük çeşitliliği incelenmiştir. Özelleştirme sonrasında yapılan yatırımlar incelenmiş bu yatırımların limana geri dönüşünün nasıl olduğu araştırılmıştır. Ayrıca özelleştirmenin limanın hinterlandına ve farklı taşıma modlarına olan etkisi de incelenmiştir. Özelleştirme sonrasında demiryolu kullanımında artış olduğu bunun yanı sıra yüklerin çeşitlendirildiği anlaşılmıştır. Ayrıca yeni taşıma modları ve hatlar açıldığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ports are the most important key points of maritime transport. Effective, efficient and safe operation of ports is port users' the most important criteria for choosing the port. It requires adapting to technology to fulfill these criteria. Ports which can not capture this change and development lose their competitive advantages. Especially state harbours are unable to adapt to this changing and developing technology because of their existing structures and bureaucratic proceses. Ports are required to adapt quickly to current changes. A rapid application development through the improvement of the efficiency of the ports is required. Since 1997 Turkey has opened their available ports to the use of private sector with transfer of operating rights. Many ports have been privatized to Turkey Maritime Organization and Turkish Republic State Railways with the method of transfer of operating rights by Directorate of Privatization Administration. Turkish Republic State Railways Samsun Port is one of these. In this study, load volume and diversity of Turkish Republic State Railways Samsun Port before and after privatization have been analyzed. Investments after privatization have been examined and how these investments returned to the port has been studied. Moreover, the effect of privatization to the hinterland of the port and different transport methods has been researched. The effects of privatization to the port hinterland and different transport modes has also been studied. It has been understood that there is an increase in the use of railway after privatization as well as diversification of cargo. Also it is understood that new transportation modes and lines opened.