Temel denizcilik finansmanı
The basic of shipping finance
- Tez No: 202868
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
1990'lı yılların sonundan, yeni yüzyıla kadar çalkantılı bir dönem yaşayan denizcilik sektörü, son yıllarda navlun ücretleri ve gemi değerlerindeki büyük artışlar sayesinde oldukça verimli günler geçirmeye başlamıştır. Bu hızlı yükseliş ile birlikte gemicilik finansmanı da ayrı bir önem kazanmıştır. Denizcilik finansmanı; diğer finans türlerinden farklı bir yapıya sahip değildir. Ancak finansal terimler, koşullar, bankalar ve hatta armatörler her geçen gün daha da denizcilik alanında kendilerini geliştirmektedirler. Unutmamak gerekir ki denizcilik sektörü; Dünya da 32.000 denizcilik şirketi ile en yoğun ve hareketli piyasaları oluşturmaktadır. Son yıllarda sadece gemi inşa sanayisine yıllık olan talep miktarı 95 milyar dolardır. Ve bu gemilerin alımında finansman kaynağının büyük bir bölümünü bankalar oluşturmaktadır. Ayrıca denizcilik finansmanının diğer piyasalara göre daha enternasyonal olması, bu sektörün cazibesini daha da arttırmaktadır. Yalnız bu fırsatlar; armatörlere bankalar aracıyla milyonlarca dolar kaybettirebilir veya kazandırabilir. Bu yüzden bu çalışmanın da amacı temel denizcilik finansını, son güncel bilgiler ile araştırmaktır. Çalışmanın kapsamında; uluslar arası unsurlar, gemi sicili, ikinci el gemi finansmanı, yeni gemi inşa finansmanı, gemi kiralama ve denizcilik sektörünün risk analizi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Freight rates and vessel values across all major shipping sectors have reached unprecedented levels in the last couple of years following a period of relatively depressed activity through the late 1990s and into the early part of the new millennium. During the increase of maritime trade, shipping finance has become more popular than before years. The ship finance is no more a fixed science than is any other sort of finance. Financial terms, conditions, banks and shipowners become ever more sophisticated. Because shipping is a highly capital intensive industry, with its 32,000 world- wide companies are one of the three most finance intensive industries in the world, about 80 billion dollars per year for financing new buildings alone. The financing of large ocean-going ships are undertaken by banks all over the world, by no means just for owners in their own country. More than most other forms of finance, ship finance is international. Therefore, the shipowner can make, or lose, millions of dollars and so can his bankers if things go badly wrong. For these reason, the main subject of this study is to examine the basic shipping finance which contains history of ship finance, the international element, ship registration, the financing of second hand ships, the financing of newbuildings, leasing ships and the risk analysis of the shipping trade.