Erdek Körfezi ve civarının sismik stratigrafisi
Seismic stratigraphy of Erdek Bay and vicinity
- Tez No: 202869
- Danışmanlar: PROF. DR. KURULTAY ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Marine Science, Geophysics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, sismik stratigrafik yöntemlerle yorumlanan 13 adet sismik kesit; Erdek Körfezi'nde; Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi tarafından 1979 yılında Uniboom sığ sismik yansıma yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Kesitlerin stratigrafik değerlendirilmesinden, körfezde birim a, birim b, birim c ve birim d olmak üzere dört birim belirlenmiştir. Birim a ve birim c paralel yansıma karakterlerinden dolayı, düşük enerjili bir ortamda çökelmiş olmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra birim b'de gözlenen kaotik yansıma karakteri, bu birim çökelirken ortamın enerjisinin yükselmiş olduğunu göstermektedir. Birim b kesitlerin kuzeyinde sigmoid yansıma karakteri göstermektedir. Bu da o bölgedeki deltasal çökelimi işaret etmektedir. Birim d ise birimlerin en altında bulunmasından ve kaotik yansıma karakterinden dolayı temel olarak yorumlanmıştır. Birimlerin kalınlık haritaları göz önünde tutulursa birim a körfezin güneyinde 20 ms (TWT) ve birim b kuzeyde 60 ms (TWT) kalınlıklara ulaşmaktadır. Birim c ise Avşa Adası ile Paşalimanı Adası arasında sınırları belirlenen en yüksek kalınlığa (50 ms TWT) sahiptir. Temeli oluşturan birim d'nin derinlik haritasına göre, körfezin genellikle Kapıdağ Yarımadası ve adalar arasındaki bölgede yer aldığı görülür. Kapıdağ Yarımadası açıklarında deniz tabanına doğru en fazla yükselimi yapmıştır. Birimlerin jeolojik oluşumlarına gelince, birim a'nın son buzul arası (Flandrain), birim b'nin son buzul (Würm), birim c'nin ise eski buzul arası dönemlerinde (Tyrrhenian) çökelmiş oldukları düşünülebilir. Kesitlerde gözlenen fayların, birimler üzerinde oluşturduğu deformasyonlardan dolayı doğrultu atımlı faylar olduğu söylenebilir. Erdek Körfezi genel olarak duraylı ve düşük enerjilidir. Güneydoğusu ise güncel zamanda aktifliğini yitirmiş bir sıkışmadan dolayı kıvrımlı yapıdadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, 13 seismic sections interpreted as seismic stratigraphy were acquired by Turkish Navy- Department of Navigation, Hydrography and Oceanography (TN-DNHO) in Erdek Bay and vicinity in1979 by using Uniboom shallow seismic reflection method. From stratigraphical interpretation of the sections, four units such as unit a, unit b, unit c and unit d, respectively were determined in Bay. Unit a and unit c need to be deposited in a low-energy medium due to their parallel characters. Moreover, in unit b observed chaotic reflection character indicates that the energy of the medium increases during this unit is deposited. Unit b shows a sigmoidal reflection character in the north of the sections. This also indicates a deltaic deposition in that region. As for unit d, it is interpreted as the basement since it is the deepest unit and has a chaotic reflection character. Considering the thickness maps of units, they reach the thicknesses in Bay such as 20 ms (TWT) in the south for unit a and 60 ms (TWT) in the north for unit b. As for unit c, it has the largest thickness (50 ms TWT) determined the boundaries between Avşa and Paşalimanı islands. According to the depth map of unit d accepted as the basement, it is shown that in general, it is situated on the region between Kapıdağ peninsula and islands of Bay. It makes the highest rising towards the seafloor in the offshore area of Kapıdağ peninsula. As for the geological formations of units a, b, c, it may be considered that they have been deposited during the last transgression (Flandrian) as unit a, the last glacial age (Würm) as unit b and older transgression (Tyrrhenian) as unit c, respectively. The faults observed on the seismic sections may be defined as the strike- slip faults since they cause deformations on units. In general, Erdek Bay is stable and in low-energy conditions. The south-east of Bay is in the folded structure because of a compression lost its activity, currently.