Tekstil endüstrisinde kullanılan sentetik boyar maddelerin mutajenik etkilerinin UMU-testi ile araştırılması
Investigation of mutagenic effects of synthetic dyes in textile industry by using UMU-test
  1. Tez No: 202871
  2. Yazar: ÜNAL ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Deniz Bilimleri, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Marine Science, Microbiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Oşinografi ve Deniz Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Tekstil endüstrisinde kullanılan sentetik boyarmaddelerin %10-20 miktarı boyama islemi sonrası atık sularla kontrolsüz olarak desarj edilmektedir. Kontrolsüz desarjla atılan boyarmaddeler ulastıkları ortamdan besin zinciri yoluyla insana kadar ulasmakta ve insan saglıgını tehdit etmektedir. Bu çalısmada, sentetik asit, direkt, dispers ve reaktif boyarmaddelerden Reactive Black 5, Reactive Blue 19, Reactive Red 120, Reactive Red 141, Reactive Yellow 84, Dispers Red 167, Dispers Blue 71, Dispers Red 74, Dispers Orange 30, Dispers Blue 60, Direct Yellow 86, Direct Orange 39, Direct Blue 200, Direct Yellow 142, Direct Red 243, Acid Blue 127, Acid Orange 51, Acid Black 63, Acid Yellow 17 ve Acid Blue 113' ün genotoksik özelligi, kısa zamanlı bakteriyel test sistemi olan umu-test (Salmonella thyphimurium TA1535/pSK1002) ile arastırılmıstır. Boyarmaddelerin 400 ?g/ml, 120 ?g/ml, 40 ?g/ml ve 4 ?g/ml konsantrasyonlarda çözeltileri hazırlanıp, S9 fraksiyonu kullanılarak boyarmaddelerin karaciger enzimleri varlıgında organizmadaki biyotransformasyon etkilerine bakılmıstır. Sentetik boyarmaddelerin dört farklı grubundan çalısılan bu 20 farklı boyarmaddeden Reaktive Yellow 84, Reaktive Black 5 ve Direkt Blue 200' ün S9 fraksiyonu varlıgında 400 ?g/ml konsantrasyonda, Reaktive Black 5 ve Direkt Blue 200' ün S9 fraksiyonu yoklugunda 400 ?g/ml konsantrasyonda, Direkt Blue 200' ün S9 fraksiyonu varlıgında 120 ?g/ml konsantrasyonda mutajenik etkiye sahip oldukları belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
About 10 ? 20 percent of synthetic dyes used in textile industry are discharged without being controlled to the waste waters after the dyeing process. Dyes which are discharged without being controlled reach to the human beings by food chain and threaten their health. In this study, the genotoxicity of Reactive Black 5, Reactive Blue 19, Reactive Red 120, Reactive Red 141, Reactive Yellow 84, Dispers Red 167, Dispers Blue 71, Dispers Red 74, Dispers Orange 30, Dispers Blue 60, Direct Yellow 86, Direct Orange 39, Direct Blue 200, Direct Yellow 142, Direct Red 243, Acid Blue 127, Acid Orange 51, Acid Black 63, Acid Yellow 17 and Acid Blue 113 from the groups of synthetic acid, direct, dispersed and reactive dyes are searched by umu test (Salmonella thyphimurium TA1535/pSK1002 ) which is short term bacterial test system. Concentrations of 400 ?g/ml, 120 ?g/ml, 40 ?g/ml and 4 ?g/ml of dye solutions are prepared. By using S9 fraction, the biotransformation effects of the dyes in an organism at the presence of liver enzymes are researched. 20 dyes within the four different synthetic dye groups are studied. It is found that Reactive Yellow 84, Reactive Black 5 and Direct Blue 200 have mutagenic effects at the presence of S9 fraction at 400?g/ml concentration and Reactive Black 5, Direct Blue 200 have mutagenic effect at the absence of S9 fraction at 400?g/ml concentration and Direct Blue 200 has mutagenic effects at the presence of S9 fraction at 120 ?g/ml concentration.