Marmara denizi geç kuvaterner foraminifer topluluğu ve paleoşinografik değerlendirmesi
Late quaternary foraminiferal assemblage of the Marmara sea and implications for paleoceanography
  1. Tez No: 202872
  2. Yazar: ELMAS KIRCI ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ALGAN, PROF. DR. İZVER ÖZKAR ÖNGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Jeoloji Mühendisliği, Marine Science, Geological Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Jeolojisi ve Jeofiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalısmada Marmara Denizi'nin Orta ve Çınarcık çukurluklarından alınmıs olan altı adet derin su sediment karotunda bentik ve planktik foraminifer topluluklarının dagılımları belirlenmistir. Bazı seviyelerde nannoplankton florası ve ostrakod faunası da tanımlanmıstır. Karotların bir kısmında toplam karbonat ve organik karbon analizleri ile bir karotta duraylı izotop analizi yapılmıstır. Karotların üçünde ikiser adet seviye AMS 14C yöntemi ile tarihlendirilmistir. Mikropaleontolojik incelemeler sonucunda, düsük tür çesitlilikli planktik foraminifer faunası ile nispeten yüksek tür çesitlilikli bentik foraminifer faunasının varlıgı belirlenmistir. Foraminifer dagılımlarından, Marmara Denizi'ne özgü, gölden denizele degisen ortam kosullarını yansıtan, sekiz biyostratigrafik/ekostratigrafik zon tanımlanmıstır. Karotlarda % 1.5'in üzerinde organik karbon içerigine sahip ve ~10 300-6200 yıl öncesi zaman aralıgında çökelmis olan bir sapropelik tabaka tespit edilmistir. En altta tanımlanan Pr1 zonunda, foraminifer faunası ve nannoplankton florasının olmayısına karsılık tatlı-acı su ortam kosullarını gösteren ostrakod faunasının varlıgı göl kosullarını yansıtmaktadır. Pr2 zonunda baslayan ilk foraminifer yerlesimi, Çanakkale Bogazı yolu ile giren tuzlu Akdeniz suları ile ~11 000 yıl önce denizel kosulların olusmasını göstermektedir. Denizel kosullar altında çökelmeye baslayan sapropelik sedimentlerin bentik foraminifer içerigi, anoksik-anoksige yakın dip suyu kosullarının (Sta1 zonu) disoksik-suboksik kosullara degistigini ortaya koymaktadır (Sta2 zonu). Oksijen-18'ce en zenginlesmis degerlerin sapropelik sedimentler içerisinde, en fakirlesmis degerlerin ise sapropelik çökelim sonrası sedimentler içerisinde bulunusu, sapropelik çökelim sonrası göreceli yüzey suyu tatlılasmasını göstermektedir. Sapropelik çökelim sonrası sedimentler içerisinde tanımlanan dört zon (Po1-4 zonları) suboksik dip suyu kosullarının günümüze devam etmis oldugunu yansıtmaktadır. Suboksik dip suyu kosulları devam ederken, en sonuncusu ~2000 yıl önce olmak üzere (Po4 zonu), Geç Holosen esnasında osinografik kosullarda göreceli degisiklikler gerçeklesmistir.
Özet (Çeviri)
In this study, benthic and planktic foraminiferal distiributions were determined in six deep-water sediment cores, collected from the Central and Çınarcık basins of the Marmara Sea. Nannoplankton flora and ostracod fauna were also studied in some of the cores. Total carbonate, organic carbon and stable isotope analysis were carried out. A total of six samples from three cores were dated with AMS 14C method. A low diversity planktic and relatively high diversity benthic foraminiferal fauna were found in micropaleontological examinations. Eight local biostratigraphic /ecostratigraphic zones, reflecting the changing environmental conditions from lacustrine to marine were identified. A sapropelic layer having > 1.5 % Corg content deposited at about 10 300-6200 y BP was determined in the cores. Pr1 zone, at the base of the cores, reflects the lacustrine conditions characterized by absence of the foraminifer fauna and nannoplankton flora and existence of the fresh-brackish water ostracods. First colonization of foraminiferal species in Pr2 zone shows the starting of marine conditions at about 11 000 y BP by the entrance of the Mediterranean waters through the Çanakkale Strait. Benthic foraminiferal asasemblage of the sapropelic sediments, deposited under marine conditions suggests that the anoxic-close to anoxic bottom water conditions changed to dysoxic-suboxic conditions (Sta1 and Sta2 zones). The most enriched oxygen-18 walues within the sapropelic layer and the most depleted walues within the post-sapropelic sediments indicate that the surface water freshening have occurred after the sapropelic deposition. Four zones defined in the post-sapropelic sediments (Po1-4 zones) reflect the suboxic conditions in the bottom water continued to the present and oceanographical conditions have relatively changed during Late Holocene, with the latest one at about 2000 y BP.