Ahşap kafes kiriş sistemlerinde kullanılan metal plaka birleştiricilerin mühendislik tasarımı ve birleştirmelerin kararlılıklarının belirlenmesi
Engineering design of metal plateconnected woodtruss joints and investigation of their detarminacy
  1. Tez No: 202909
  2. Yazar: SAADETTİN MURAT ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜDAVERDİ EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalısmada ana amaç ülkemizde yaygın olarak yetisen Karaçam (Pinus nigra Arnold) ve Melez kavak (Populus x euroamericana I?214) odunlarının, ülkemizde yeni yeni kullanım imkânı bulan metal plaka birlestiriciler ile yapılan baglantıların uygun standartlar ve yöntemler ısıgında çekme, makaslama gerilmeleri ve egilme moment kapasitesi performanslarının ölçülmesi, mühendislik tasarımlarının yapılması ile karalılıklarının belirlenmesi ve bunların ülkemizde ve dünyada eskiden beri kullanılagelen çivi kullanılarak yapılan metal lama birlestiricilerin performanslarıyla karsılastırılmasıdır. Bu sayede yerli türlerimizin de performans bilgileri gün ısıgına çıkarılması hedeflenmistir. Ortalama maksimum çekme gerilmelerine bakılacak olursa Melez kavak odununun performansı harici çivili metal lama baglantıları hariç, Karaçam'ın degerlerine yakın düzeyde gerçeklesmistir. Melez Kavak ve Karaçam örneklerinin metal plakalı baglantılarının performanslarına bakılacak olursa, aralarında büyük farklılıklar olmadıgı görülecektir. Ortalama maksimum makaslama gerilmeleri incelenecek olursa harici çivili metal lama birlestirmeler her iki agaç türünde de en düsük performansı göstermislerdir. Elde edilen verilere göre, Melez Kavak ve Karaçamın performanslarının makaslama direnci açısından oldukça iyi seviyelerde bulundugunu belirtmek gerekmektedir. Karaçamda metal plakalı birlestirmelerin egilme yükü degerleri arasındaki fark istatistikî olarak önemli bulunmamıstır. Karaçam 0º ve 90º'li birlestirmelerde oldukça tatminkâr sonuçlar vermistir. Melez Kavak'ta ise durum daha farklıdır. 0º en yüksek degeri verirken, 90º de %19 oranında bir azalma söz konusu olmustur. Harici çivili metal lama birlestirmeler ise en düsük performansı göstermistir. Melez kavak için harici çivili metal lama birlestirmelerin, buradaki sonuçlara göre uygun bir seçim olmayacagı ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
The main scope of this thesis is to determine the tension, shear and bending moment capacity of metal plate connected Crimean pine (Pinus nigra Arnold) and hybrid poplar (Populus x euroamericana I-214), growing widely in our country, truss joints which is relatively new to Turkey, to apply engineering design procedures and to compare the results with traditional nailed gusset plates. With this, the performance of the two important species is aimed to be determined. The average maximum tension strength test results showed that hybrid poplar joints with metal plate connectors had similar results like Crimean pine joints, except the metal gusset plates. The average maximum shear strength test results revealed that gusset plates joints had the lowest performance for both of the species. According to the results hybrid poplar and Crimean pine performed very good with metal plate connectors For the Crimean pine, the difference between loading orientation groups regarding bending moment capacity of metal plate connectors was not found statistically significant. Because of this, it can be said that Crimean pine performed very well for both of the directions. For hybrid poplar the situation was different. 0º showed the maximum resistance. However 90º represented 19% decrease. Nailed metal gusset plate connections gave the lowest results, indicating that they are not suitable for this kind of connections.