Çatacık-Değirmendere orijinli sarıçam (Pinus sylvestris L.) tohum bahçesinde kozalak ve tohum özellikleri bakımından klonal farklılıklar
Clonal variation in cone and seed characteristics of scotch pine (Pinus sylvestris L.) seed orchard originated from Çatacık-Değirmendere
- Tez No: 202926
- Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN TUNÇTANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu arastırma, Eskisehir Orman Fidanlıgında yer alan, Çatacık-Degirmendere orijinli sarıçam tohum bahçesinde gerçeklestirilmistir. Arastırmada tohum bahçesinde yer alan 29 adet klon arasındaki kozalak ve tohum özellikleri farklılıkları incelenmistir. Bu kapsamda kozalak özellikleri olarak; kozalak sayısı, kozalak agırlıgı ve kozalak boyutları, tohum özellikleri olarak; bir kozalaktaki tohum sayısı, dolu ve bos tohum oranı, koyu ve açık renk tohum oranı, tohum boyu ve eni, kanat boyu ve eni, 100 tane agırlıgı, 1000 tane agırlıgı, çimlenme yüzdesi, çimlenme hızı ve çimlenme degerleri saptanmıstır. Arastırma sonucunda kozalak ve tohum özelliklerine göre klonlar arasında ve tepe tacı konumları arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmistir. Kozalak özelliklerine ait degerler, tepe tacının alt konumundan üst konumuna dogru artıs göstermektedir. Klonların kozalak sayısı, 22,85 ile 36,89 arasında degismektedir. Ortalama kozalak sayısı 28,21 adettir. Klonların kozalak sayıları ile boy ve çap gelisimleri arasında pozitif yönde dogrusal iliski saptanmıstır. Klonların kozalak agırlıgı 11,75 gr ile 23,27 gr arasında degismektedir. Kozalak agırlıgı ortalaması 16,58 gr'dır. Kozalak boyu 48,15 mm ile 65,25 mm arasında degismektedir. Kozalak boyu ortalaması 55,39 mm'dir. Kozalak eni 24,61 mm ile 33,35 mm arasında degismektedir. Kozalak eni ortalaması 27,94 mm'dir. Klonların bir kozalaktaki tohum sayısı 28,22 ile 34,00 arasında degismektedir. Bir kozalaktaki ortalama tohum sayısı 30,79'dur. Bir kozalaktaki dolu tohum sayısı ise 24,11 ile 29,56 arasında degismektedir. Dolu tohum sayısı ortalaması 26,88'dir. Korelasyon analizlerinin sonuçlarına göre bir kozalaktaki dolu tohum sayısı ile kozalak sayısı ve kozalak eni arasındaki iliskiler anlamlı bulunmustur. Dolu tohum sayısı üzerinde en etkili degiskenin klonların tepe tacı konumları olarak belirlenmistir. Dolu tohumlar genel olarak koyu renkli tohumlardan olusmakta ve bir kozalaktaki tohum sayısının %80-85'ini olusturmaktadır. Bir kozalaktaki dolu tohum sayısı, tohum boyu, tohum eni, kanat boyu ve kanat eni degerleri genel olarak alt tepe konumundan üst tepe konumuna dogru artıs göstermektedir. 1000 tane agırlıgı ise üst tepe konumuna dogru azalmaktadır. Klonların tohum boyu 4,85 mm ile 5,82 mm arasında degismektedir. Tohum boyu ortalaması 5,29 mm'dir. Tohum eni 2,95 mm ile 3,38 mm arasında degismektedir. Tohum eni ortalaması ise 3,11 mm'dir. Tohumların kanat boyu 19,32 mm ile 23,49 mm arasında degismektedir. Kanat boyu ortalaması 21,43 mm'dir. Kanat eni 5,54 mm ile 7,03 mm arasında degismektedir. Kanat eni ortalaması 6,20 mm'dir. Klonların 1000 tane agırlıgı ise 7,43 gr ile 10,82 gr arasında degismektedir. 1000 tane agırlıgı ortalaması 9,40 gr'dır. Klonlara ait tohumların çimlenme yüzdesi degerleri 81,33 ile 100 arasında degismektedir. Çimlenme yüzdesi ortalaması 95,34'dür. Çimlenme hızı 0,43 ile 13,76 arasında degismektedir. Çimlenme hızı ortalaması 5,75'dir. Çimlenme degeri ise 12,62 ile 60,68 arasında degismektedir. Çimlenme degeri ortalaması 35,86'dır. Çoklu regresyon analizi sonucuna göre çimlenme degerine en etkili degiskenlerin çimlenme yüzdesi ve çimlenme hızı oldugu saptanmıstır. Bir kozalaktaki dolu tohum sayısı ve çimlenme degeri sonuçlarına göre en iyi klonların sırasıyla 2, 6, 17, 9, 5, 11, 25, 27, 7, 16 ve 8 nolu klonlar oldugu tespit edilmistir. Anahtar Sözcükler : Sarıçam, Tohum Bahçesi, Kozalak Özellikleri, Tohum Özellikleri, Klonal Farklılık
Özet (Çeviri)
This research has been carried out in scotch pine (Pinus sylvestris L.) seed orchard established with the origin of Çatacık-Degirmendere at Eskisehir Forest Nursery. The differences between 29 clones regarding cone and seed characteristics have been investigated. In this context, as the cone properties of clones; the number of cones, the weight of cones, the width of the cones and the lenght of cones, as the properties of seed; the number of seed in one cone, the proportion of full and empty seed, the proportion of dark and light coloured seed, the height and width of seed, the length and the width of flank, the weight of 100 seed, the weight of 1000 seed, the percentage of germination, the speed of germination, the valuation of germination have been determined. As a result of this research, according to the properties of cones and seeds, significant differences were found between the clones and the locations on the crown. The number of cone, the weight of cone, the height of cone and the width of cone are on the increase from the below part of crown to the above part of it. The number of the cones vary from 22,85 to 36,89. Avarage cone number is 28,21. There are linear positive correlations between the number of the cones and in their height and diameter values. The weight of cones varies from 11,75 to 23,27 gr. The avarage cone weight is 16,58 gr. The height of cones varies from 48,15 mm to 65,25 mm. The avarage height of cone is 5,39 mm. The width of cone vary from 24,61 to 33,35 mm. The avarage width of cone is 27,94 mm. The number of seeds of clones per cone varies from 28,22 to 34,00. The average number of seed is 30,79. The number of full seed in a cone varies from 24,11 to 29,56. The average number of full seed is 26,88. According to the correlation analysis there have been notable connection among full seed number in a cone, the number of cones and the width of the cones. Moreover; according to the result of the regression analysis, the most effecting variable on the number of full seed is the location of crown. Full seeds generally consists of dark seeds and it makes up 80-85% of a cone. According to the avarage value concerning seed characters, the number of seeds in a cone, the length and the width of a seed, the length and the width of flank of a seed increases from low location to the upper location in crowns. On the contrary, the weight of 1000 seed decreases to the upper location. Seed length of clones varies from 4,85 mm to 5,82 mm. The avarage of seed length is 5,29 mm. The width of seed varies from 2,95 mm to 3,38 mm. The average of seed width is 3,11 mm. The flank lenght of the seeds varies from 5,54 mm to 7,03 mm. The average of the flank lenght is 6,20 mm. The weight of 1000 seed varies from 5,54 mm to 7,03 mm. The average weight of 1000 seed is 9,40 gr. The germination percantage of seeds varies form 81,33 to 100. The average is 95,34. The germination speed varies from 0,43 to 13,76. The average value is 5,75. The germination value varies from 12,62 to 60,68. The average value is 35,86. According to multiple regression analysis the most effecting variable on germination value are germination percentage and germination speed. According to full seed number and germination value, the best clones have been determined as the clones numbered with 2, 6, 17, 9, 5, 11, 25, 27, 7, 16, 8. Key Words : Scotch Pine, Seed Orchard, Cone Characteristics, Seed Characteristics, Clonal Differences