Adana Orman Bölge Müdürlüğü Karaisalı Orman İşletme Müdürlüğü kızılçam biyokütle tablolarının düzenlenmesi
Construction of biomass tables of redpine in Karaisalı Forest Administration in Adana Forest Regional Headquarter
- Tez No: 202930
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİM SARAÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalısmanın amacı Adana Orman Bölge Müdürlügü, Karaisalı Orman sletme Müdürlügü içerisindeki Kızılçam mesçerelerinin tek agaç ve hektardaki biyokütle miktarlarının tahmin edilebilmesidir. Yas ve fırın kurusu agırlık tabloları için Adana Orman Bölge Müdürlügü sınırları içerisinde 33 deneme alanı alınmıstır. Bu deneme alanları içinden de 33 deneme agacı seçilmis ve bu deneme agaçlarının verilerinden yararlanılmıstır. Çesitli olgunluk devrelerinde, yetisme ortamı ve sıklık sınıfındaki mesçerelerden 0.04 ha (20x20 m) büyüklügünde deneme alanları alınmıstır. Deneme alanlarından agaçların gögüs çapları ve boyları ölçülmüstür. Her deneme alanında ortalama gögüs yüzeyine sahip olan agaç deneme agacı olarak alınmıstır. Her bir bilesenin tahmini biyokütle tablolarının olusturulabilmesi amacıyla asagıda verilen esitliklerden korelasyon katsayısının ve F istatistiginin en büyük, standart hatasının en küçük oldugu yöntem en uygun yöntem olarak kabul edilmistir. Anahtar Sözcük : Biyokütle, Kızılçam, Agırlık Tablosu
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the biomass redpine stands as single tree and in hecrates in Adana Forest Regional Headquarter. A total of 33 sample areas was choosen and done tree from each sample area was examined. The sample distribution areas were choosen taking into consideration of different stand maturity classes, bonitet and density classes as 0.04 ha (20x20 m). Basal areas, heights and average crown diameters were measured. When choosing the sample tree from the sample plot, the tree representing avarage basal area of the stand was choosen. In order to construct each tree component biomass tables. The highest correlation coefficient value and F statistics, and the lowest value of standart error was accepted for the best method. Key Words : Biomass, Turkish Red Pine, Weight Table