Göknar (Abies bornmülleriana mattf.) ve gürgen (Carpinus betulus L.) odunlarının bazı fiziksel, mekanik ve teknolojik özellikleri üzerine ısıl işlemin etkisi
The effect of heat treatment on some physical, mechanic and technological properties of Uludağ fir (Abies bornmülleriana mattf.) and hornbeam (Carpinus betulus L.) woods
  1. Tez No: 202931
  2. Yazar: DENİZ AYDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Odunun ısıtılması muamelesi eski çaglardan beri bir kurutma ve özelliklerin modifiye edilmesinde kullanılan bir metottur. Günümüzde de ısı muamelesi aynı nedenlerden dolayı kullanılmaktadır. 150°C üstündeki sıcaklıklarda muamelelerle odunun rengi degistirilebilmekte, biyolojik direnç ve boyutsal stabilizasyon iyilestirilebilmektedir. Fakat odunun mekanik ve teknolojik direncindeki kayıplar olusabilmekte ve bu dezavantaj ısıl islem görmüs odunun ürün kullanım yerini sınırlamaktadır. Bu çalısmada kullanılan metot ?Thermowood? olarak adlandırılır ve bu yöntem Finlandiya'da endüstriyel olarak kullanılmaktadır. Bu metotta odunun yapısında kimyasal degisim saglayan buhar atmosferi altında yapılmaktadır. Bu çalısmada, ısıl islem görmüs göknar (Abies bornmülleriana Mattf.) ve gürgen (Carpinus betulus L.) odunlarının bazı fiziksel, mekanik ve teknolojik özellikleri arastırılmıstır. Isıl islem atmosferik sartlar altında 3 farklı sıcaklık (170, 190 ve 210°C) ve 3 farklı zamanda (4, 8 ve 12 Saat) odun örnekleri üzerinde uygulandı. Elde edilen sonuçlar ANOVA ve Tukey testi kullanılarak ısıl islem görmüs odunun fiziksel, mekanik ve teknolojik özelliklerine sıcaklık ve sürenin etkileri belirlenmistir. Sonuçlar ısıl islemin örneklerin fiziksel özellikleri üzerinde özellikle de denge rutubeti ve renk degisimi üzerine etkisinin olumlu oldugunu göstermistir. Sıcaklık ve sürenin artmasıyla mekanik ve teknolojik özelliklerde düsüs oldugu gözlenmistir. Anahtar Sözcükler : Uludag Göknarı, Gürgen, Isıl slem, Denge Rutubeti, Basınç Direnci, Renk Degisimi.
Özet (Çeviri)
Heating wood has since ancient times been a method to dry and modify its properties. Nowadays heat is used in industrial processes for the same reasons. Treatment at temperatures above 150°C can change the colour, improve resistance to biodegradation and enhance dimensional stability. However, losses in the mechanical and technological strength of wood may also occur, and this drawback is a limitation for the use of heat-treated wood in a broad range of products. The treatment method used in this work is called ?Thermowood? and is industrially applied in Finland. The method involves heating wood in a steam atmosphere where the heat causes chemical changes in the structure of the wood. In this study, some physical, mechanic and technologic properties of heated wood Uludag fir (Abies bornmülleriana Mattf.) and hornbeam (Carpinus betulus L.) woods were investigated. Heat treatment was applied on the wood samples at three different temperatures (170, 190 and 210 °C) and three different durations of time (4, 8 and 12 hours) under atmospheric pressure. The obtained results were analyzed using ANOVA and Duncan Test, the effects of temperature and duration to physical, mechanical and technological properties were determined. According to the results, increasing temperatures resulted more weight loss on the heat treated specimens than the control specimens. The results indicated that the effects of heat treatment on physical properties of specimens in regard to equilibrium moisture contents and colour changes were found satisfactory. Mechanic and technologic properties generally exhibited a decrease with increasing the exposure durations and temperatures. Key Words : Uludag Fir, Hornbeam, Heat Treatment, Equilibrium Moisture Contents, Compression Strength, Colour Changes