Plastik ve ahşap esaslı kompozit bisküvilerle hazırlanan mobilya köşe birleştirmelerinde bazı direnç özelliklerinin araştırılması
Research of the some compression characteristics of the composite prepared biscuit which are plastic and wood based material
  1. Tez No: 202935
  2. Yazar: MUTLU TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalısma, kutu mobilyalarda yabancı çıta (bisküvi) elemanları ile yapılan köse birlestirmelerin diyagonal basınç ve diyagonal çekme dirençlerini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Bu maksatla MDF lam ve suntalam kullanılarak elde edilen köse birlestirmelere TS 5913 standardına uygun olarak diyagonal basınç ve diyagonal çekme testi uygulanmıstır. Deneyler sonucunda diyagonal basınçta en yüksek performansı sunta lam'da plastik bisküvi (387,88 N), en düsük performansı MDF lam'da plastik bisküvi (190,76 N) vermistir. Diyagonal çekme deneyinde en yüksek degeri (740,07 N) ile ahsap bisküvi, en düsük (581,73 N) ile plastik bisküvi vermistir. Sonuç olarak kutu mobilyaların köse birlestirmelerinde ahsap bisküvi veya kompozit bisküvi kullanılması önerilebilir. Anahtar Sözcükler : Baglantı Elemanları, Kutu Mobilya, Köse Birlestirmeler, Bisküvi birlestirmeler, Kompozit bisküvi, Diyagonal Basınç ve Diyagonal Çekme Direnci.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the diagonal compression and diagonal tension of the corner joints constructed with biscuits in case type of furniture. For this purouse, diagonal compression and diagonal tension tests was applied to laminated MDF and laminated particleboard corner joints according to TS 5913 standart. Therefore; in diagonal compression test plastic biscuit in laminated particleboard gave the highest value (387,88 N), the lowest value was obtaired in laminated MDF (190,76 N). In diagonal tension test wooden biscuit was the strongest (740,07 N), and the plastic biscuit was the (581,73 N). As a result of this study, wooden and composite biscuits can be suggested for corner joints in case furniture. Key Words : Joints components, case furniture, corner joints, biscuit joints, composite biscuit, diagonal compression, diagonal tension