Su itici bazı emprenye maddelerinin üst yüzey işlemlerine etkisi
The effect of some water repellent impregnated materials on the covering surface applications
  1. Tez No: 202936
  2. Yazar: DENİZ SOYLAMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalısma, su itici bazı emprenye maddelerinin bazı vernikler ile üstyüzey islemine tabi tutulan agaç malzeme yüzeyinde meydana gelen parlaklık, pandüllü sertlik ve renk özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Bu maksatla, Uludag göknarı (Abies bornmülleriana Mattf.) ve kestane (Castanea sativa Mill.) odunundan ASTM 358'e göre hazırlanan örnekler ASTM-D 1413 esaslarına göre protim WR-230 ve imersol aqua kullanılarak basınç yöntemi ile emprenye edildikten sonra, ASTM 3023 esaslarına uyularak su bazlı ve poliüretan vernikler ile verniklenmistir. Örneklerin renk ölçümü ASTM?D 2244, parlaklık degeri TS 4318 ve pandüllü sertlik degerleri ASTM-D 4366 esaslarına göre belirlenmistir. Sonuç olarak; sertlik ölçümlerinde en yüksek deger, protim WR-230 ile emprenye edilmis poliüretan vernikli kestane örneklerinde (72,8), en düsük protim WR-230 ile emprenye edilmis su bazlı vernikli göknar örneklerinde (16,2) elde edilmistir. Parlaklık ölçümlerinde en yüksek parlaklık degeri, liflere paralel yönde protim WR-230 ile emprenye edilmis poliüretan vernikli göknar örneklerde (92,58), en düsük liflere dik yönde imersol aqua ile emprenye edilmis kontrol kestane örneklerinde (13,43) elde edilmistir. Renk ölçümlerinden; en yüksek kırmızı renk degeri, protim WR-230 ile emprenye edilmis, poliüretan vernikli kestane örneklerinde (11,25), en düsük emprenyesiz ve verniksiz kontrol göknar örneklerinde (4,17), sarı renk degeri ise; en yüksek, imersol aqua ile emprenye edilmis poliüretan vernikli göknar örneklerde (31,84), en düsük emprenyesiz ve verniksiz kontrol göknar örneklerinde (17,55) elde edilmistir. Buna göre emprenye maddeleri agaç malzemenin, yüzey sertligini, parlaklıgını ve renk degisimini etkilemekte, ancak vernikleme isleminden sonra bu etki vernik çesidine göre degismektedir. Sonuç olarak; üst yüzey islemlerinin mekaniksel etkiye maruz kalacak yerlerde poliüretan vernik, renk degerini etkileyecek yerlerde ise su bazlı vernik kullanılması önerilebilir. Anahtar Sözcükler : Agaç malzeme, Üst yüzey islemleri, Empenye, Vernik, Renk degisimi, Sertlik, Parlaklık
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of some water repellent impregnated materials on glossy, hardness with pendulum and color qualities which occurred on the surface of the wood material which was applied in surface application with some varnishes. In this way, after samples which were prepared of Uludag fir (Abies bornmulleriana Mattf.) and chestnut (Castanea sativa Mill.) wood according to ASTM- 358, were impregnated with pressure method by using protim WR- 230 and imersol aqua according to ASTM-D 1413, these samples were varnished with water based and polyurethane varnishes according to ASTM-D 3023. Color measurement of samples was determined according to ASTM-D 2244, glossy value was determined according to TS 4318 and hardness with pendulum value was determined according to ASTM-D 4366. As a result; the highest value of hardness measurement was determined on the samples of polyurethane varnished chestnut (72.8) which were impregnated with protim WR-230, the lowest value was determined from the samples of water based varnished (16.2) fir which were impregnated with protim WR-230. In glossy measurements; the highest glossy value was detected on the samples of polyurethane varnished fir (92.58) which were impregnated with protim WR-230 in parallel with fibers. The lowest value was detected on the control samples of chestnut (13.43) which were impregnated with imersol aqua in vertical to fibers. In color improvements; the highest red color value was detected on the samples of polyurethane varnished chestnut (11.25) which were impregnated with protim WR-230. The lowest red color value was detected on the control samples of the fir (4.17) without impregnation and varnish. For yellow color; the highest value was detected on the samples of polyurethane varnished fir (31.84) which were impregnated with imersol aqua, the lowest value was detected on the control samples of fir (17.55) without impregnation and varnish. According to that; impregnation materials affect the hardness of surface, glossy and color changes of wood material but after varnishing process, this effect changes according to varnish kind. As a result, it can be suggested that polyurethane varnish is used in which covering surface applications will be exposed to mechanical effects, water based varnish is used in which covering surface applications will effect color value. Key Words : Wood Material, Covering Surface Processes, Impregnation, Varnish, Color Changes, Hardness, Glossy