Sınırlı varyasyon çekirdekli integral operatörler
Integral operators with bounded variation kernels
  1. Tez No: 202941
  2. Yazar: ÇİĞDEM ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN MURAT DİKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde Tf(x)= 1 0 K(x,t)f(t)dt seklindeki T integral operatörünün K(x,t) çekirdeginin analitik özelliklerine baglı olarak, özdegerlerinin asimtotik davranıslarını inceliyoruz. Tezin ilk bölümünde bazı hazırlayıcı tanım ve teoremler veriliyor. Daha sonra ikinci bölüm olarak açıklayıcı ve kullanıslı iki önemli örnek veriliyor. Üçüncü bölümde Banach uzayları üzerine operatörlerin tekil sayıları üzerinde duruluyor. Bu sayılar yardımı ile Weyl teoreminin farklı metotlarla yeni ispatları veriliyor. Son bölümde ise iki degiskenli fonksiyonlar için sınırlı varyasyon uzayları tanıtılarak K(x,t) integral çekirdegimiz BV[0,1]2 iken özdegerlerinin O(1/n) oldugu çesitli matematikçilerin kullandıgı degisik metotlar kullanılarak ispatlanıyor. Anahtar Sözcükler : ntegral operatörler, özdegerler, s-sayıları, 2-toplanabilir operatörler, tekil sayılar.
Özet (Çeviri)
In this thesis we study the problem of relating the asymptotic behaviour of the eigenvalues of an integral operator T of the form Tf(x)= K(x,t)f(t)dt to analytic properties of the kernel K(x,t). In the first chapter some preliminary definition and theorems are given. Then in the second chapter we give two important useful and introductory examples. In the third chapter singular numbers of operators on Banach spaces are considered. Using these numbers new proofs of the Weyl?s theorem with different methods are given. In the last chapter, by introducing bounded variation spaces for the functions of two variables, when the kernel K(x,t) is in BV[0,1]2 its eigenvalues is proven to be O(1/n) by different methods used by different mathematicians. Key Words : Integral Operators, eigenvalues, s-numbers, 2-summing operators, singular numbers.