Doymamış yağ/yağ asitlerinin otooksidasyonu, Fe(III) ile reaksiyonu ve yapışma özelliklerinin incelenmesi
Hydroxylation of autooxidized poly unsaturated oil/oily acids in the presence of Fe(III) salts and their post-it adhesives applications
  1. Tez No: 202978
  2. Yazar: ELİF KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ HAZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalısmada polimerik soya yag (PSyb), polimerik susam yagı (PSsm), polimerik linolenik asit (PLina), polimerik linolenik asit (PLinlna) epoksi/peroksi gurupları, otooksidasyonla elde edilmistir. Yagların peroksitlenme ve epoksitlenme reaksiyonlarında yüzeyinde çapraz baglanma olusurken altında çözünebilir kısımlar olusmustur. GPC ölçümlerinin Mn degerleri 700-800 Da'dan 2000-4000 Da kadar artmıstır, peroksit degerleri ise %2-%3 oranları arasında degismistir. Yag asitlerinin oda sıcaklıgında peroksitlenme ve epoksitlenme reaksiyonlarında soya yag ve susam yagında oldugu gibi çapraz baglı kısımlar olusmamıstır. Molekül agırlıklarına bakıldıgında Mn degerleri 900-1000 Da arasında bulunmustur. Peroksit oranları ise %1-%2 arasında degismistir. Çalısmanın ilk kısmında Fe(NO3)34H2O varlıgında alifatik alkollerle, nükleofilik epoksit halka açılma reaksiyonları ve peroksit reaksiyonu arastırılmıstır. Alifatik alkol olarak etil alkol, gliserol, ve etilen glikol kullanılmıstır. Epoksitlerin açılmasıyla hidroksil gurupları olusmustur. Hidroksil uçlu kopolimerlerin SEM fotografları arastırılırken 1 m büyüklügünde belirgin gözenekler görülmüstür. Hidroksil uçlu kopolimerleri belirlemede elemental analiz metotlarından NMR ve FT-IR kullanılmıstır. Polimerik yag/yag asitlerin hidroksil pikler FT-IR 3400cm-1 de görülmüstür. Özet olarak yag/yag asitlerinin hem otookside reaksiyonları hem de Fe(III) tuzları ile reaksiyonları incelenmistir, bunların arasında demirli soya yagında ve demirli linolenik asitte belirgin filmler olustugu gözlenmistir. Film ve viskoz hallerinin fotografları çekilmistir. Ayrıca çalısmanın ikinci kısmında PPG uçlu yag asitleri elde etmek için, moleküler agırlıgı 400 ve 2000 olan Poli(propilen) glikol bis (2-aminopropil eter)(PPG) ile linoleik/linolenik asit reaksiyona girmistir. Yag asitleri ile modifiye olmus otookside PPG'nin Mn degerleri 1000 ile 5000 Da arasında bulunmustur. Sonuç olarak otooksidasyona ugratılmıs ve hidroksillenmis polimerik yag/yag asitlerinin çevre dostu post-it yapıstırıcısı olarak kullanabilirligi arastırılmıstır. En yüksek yapıskanlık kuvveti polimerik soya yagında görülmüstür. Ayrıca otookside soya yagından saf polimer filmleri üretilmistir ve karakterizasyonu yapılmıstır. Üretilen bu polimer filmlerinin güçlendirilmesi ile ilgili çalısmalara devam edilecektir. Anahtar Sözcükler : Otooksidasyon, Hidroksil uçlu, Fe (III) tuzları.
Özet (Çeviri)
In this study, polymeric soybean oil (PSyb), polymeric sesame oil (PSsm), polymeric linoleic acid (PLina), polymeric linolenic acid (PLinlna) epoxy/peroxides were obtained in a simple way via autooxidation. Peroxidation and epoxidation reactions of oily acids under air at room temperature resulted in cross-linked polymeric oil peroxides on the surface along with the waxy soluble part. GPC measurements Mn values increased in range between 700-800 Da to 2000-4000 Da. Polymeric oils peroxide value changed between %2-%3. Peroxidation and epoxidation reactions of oily acids at room temperature resulted and the cross-linked part like oil did not occurre with molecular weight ranging from 900-1000 Dalton and peroxide values changed between %1-%2. In the fırst part of this study, nucleophilic ring opening epoxides reactions of by aliphatic alcohols with catalytic amount of Fe(NO3)34H2O and peroxide reactions were investigated. In the reactions of ethyl alcohol, glycerol or ethylene glycol were used for aliphatic alcohols to obtain functionalized oil/oily acid polymer. Decomposition of epoxides caused hydroxyl groups. SEM picture of this hydroxy functionalized copolymer was examined. Interestingly SEM pictures of this hydroxyl functionalized copolymer was contain high pores with size around 1m. Structures of hydroxy functionlized copolymer were identified by using elemental analysis, NMR and FT-IR methods. Hydoxyl signals of the polymeric oil/oily acids were observed in their FT-IR spectra at 3400cm-1. Finally, it was observed that either autooxidation reactions or epoxide reactions with Fe(III) salts only polymeric soybean oil with Fe(III) had quite strong films. Moreover, the photographs of oil/oily acids both in viscose and film were taken. In the second part of this study, linoleic/linolenic acid and poly(propylene) bis (2- aminopropyl ether)(PPG) with moleculer weight 400 and 2000 Da were reacted to obtain PPG with oily acid ends. Mn valued of the autooxidized PPG modified with oily acids were observed between 1000 to 5000 Dalton in range. As conculusion autooxidized and hydoxylated polymeric oil/oily acids were studied as commercial post-it adhesives. Thus, commercial post-it adhesives produced by this polymeric oil/oily acid are enviromentally friendly polymers. The autooxidated polimeric soybean oil showed the highest snap strength. Pure oil films were produced by soybean oil, which was autooxidized The studies on the strengthening these films are on progress. Key Words : Autooxidation, Hydoxyl functionalization, Fe (III) salts.