Otolog ve allojeneik periferik kök hücre aferezi ile toplanan ürünlerden yapılan nakillerde kök hücre kültür koloni sayısı ile nakil sonrası engraftman arasındaki ilişki
The relationship between the number of stem cell culture colony and engraftment following transplantation by products ( peripheral stem cell )harvested via autologous and allogeneic stem cell apheresis
  1. Tez No: 203037
  2. Yazar: TAMER SARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalısmamızda amacımız, otolog veya allojeneik hematopoetik hücre transplantasyonu yapılan toplam 48 hastaya infüze edilen grafttaki CD34+ hücre miktarı ve in vitro olarak değerlendirilen koloni olusturma birimleri miktarının belirlenmesidir. Ayrıca bu hücre miktarları ile transplantasyon sonrası engraftman kinetikleri arasında bir iliski olup olmadığı değerlendirilmektir. Grafttaki ortanca koloni miktarları otolog grupta CFU-E 0,91x104/kg, BFU-E 14,00x104/kg, CFU-GM 14,19x104/kg ve CFU-GEMM 0,88x104/kg iken, allojeneik grupta ise sıra ile 0,47x104/kg, 5,93x104/kg, 5,85x104/kg ve 0,65x104/kg idi. Otolog grupta hücreler dondurulduktan ve transplantasyon için eritilme isleminden sonra 13 hastada in vitro olarak koloni olusturma yetenekleri değerlendirildi. CD34+ hücre sayısı ile tüm koloni olusturan birimler arasında negatif yönde anlamlı bir iliski saptandı (p1,0x109/L de istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulundu. Allojeneik grupta ise CD34+ hücre miktarı ile engraftman kinetikleri arasında bir iliski gösterilemedi. Otolog grupta ise sadece CFU-GEMM ile nötrofil engraftmanı arasında negatif yönde zayıf bir iliski saptandı. Ancak, otolog grupta CFU-GM sayısı ortancaya göre değerlendirildiğinde, infüze edilen CFU-GM ortanca değerin üzerinde ise nötrofil engraftman süresini kısalttığı görüldü [10 güne (9-13 gün) karsı 11 gün (9-15 gün), p=0,06].
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed at determining the quantity of CD34(+) cell in the graft infused to 48 patients who underwent autologous and allogeneic hematopoietic cell transplantation and in vitro evaluated colony forming units. We also evaluated the correlation with cell quantity and engraftment kinetics following transplantation.Medium colony quantity in the garfts of autologous group were CFUE 0.91X10e4/kg, BFU-E 14.00x10e4/kg, CFU-GM 14.19x10e4/kg, CFU-GEMM 0.88x10e4/kg and in allogeneic group were 0.47x10e4/kg, 5.93x10e4/kg, 5.85x10e4/kg, 0.65x10e4/kg, respectively. In autologous group, in vitro colonyforming ability of cells following freezing and melting for transplantation was studied in 13 patients. There was a significant negative correlation between CD34(+) cell number and all colony-forming units. As CD34(+) cell number was allocated into three groups with respect to percentile, engraftment duration was shorter when CD34(+) cell number was over 3,2x10e6/kg and significant in neutrophil count >1.0x10e9/L. There was no correlation between CD34(+) cell number and engrarftment kinetics in allogeneic group. In autologous group, there was a slight significant negative correlation between CFU-GEMM and neutrophil engraftment.