Kadınlarda farklı egzersiz yöntemlerinin seçilmiş fiziksel, fizyolojik uygunluk ve psikolojik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of various exercise modalities on specific physical, physiological and psychological parameters in women
- Tez No: 203073
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLFEM ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalısmanın amacı, saglıklı sedanter kadınlarda yoganın ve aerobik egzersizin seçilmis fiziksel, fizyolojik uygunluk ve stres üzerine etkilerinin karsılastırılmasıdır. Bu amaç dogrultusunda öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desene uygun olarak, yoga grubu (N= 12, yas ortalaması= 25.2±3.3 yıl); egzersiz grubu (N=10, yas ortalaması= 26.4±4.6) ve kontrol grubu (N=8, yas ortalaması= 27.0±5.3 yıl) olusturulmustur. Uygulamalar yoga grubunda arastırmacı tarafından, egzersiz grubunda ise katılımcıların kendileri tarafından yürütülmüstür. Kontrol grubu ise hiçbir müdahale almamıstır. Bütün gruplara 8 hafta boyunca, haftada 2'ser saat uygulama yapılmıstır. Arastırmada, Fiziksel ve fizyolojik uygunluk parametreleri olarak Vücut Kompozisyonu, Kardiyo-respiratuvar Dayanıklılık, Esneklik ve Kas Dayanıklılıgı degerlendirilmistir. ?Vücut Agırlıgı? (VA), ?Bel Kalça Oranı? (WHR), ?Kas Oranı? (LBM) ve ?Beden Kitle ndeksi? (BK) ?Vücut Kompozisyonu? parametreleri olarak degerlendirilmistir. Kardiyo-respiratuvar Dayanıklılık (VO2max.) ?UKK 2 km Yürüyüs Testi? ile saptanmıstır. Kassal Dayanıklılık ?Mekik Testi? (MT) ve ?Modifiye Snav Testi? (MST), esneklik ise, ?Otur-Uzan Testi?(OUT), ?Gövde Hiperekstansiyon Testi?(GHT), ?Kalça Abdüksiyon Testi? (KAT) ve ?Gövde Lateral Fleksiyon Testi? (GLFT) kullanılarak degerlendirilmistir. Stres düzeyini belirlemek amacıyla ise ?Stres Belirtileri Ölçegi 1? (SBÖ1) ile ?Stres Belirtileri Ölçegi 2? (SBÖ2) kullanılmıstır. statistiksel analizlerde parametrik olmayan yöntemlerden Kruskal Wallis, Wilcoxon Eslestirilmis ki Örnek Testi ve Mann Whitney U Testleri kullanılmıstır. Deney grupları ön test son test puanları ile kontrol grubu ön test son test puanları temel veriler olarak kabul edilmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the effectiveness of yoga and aerobic exercise on specific physical, physiological and psychological parameters in healthy sedentary women. According to this purpose, belonging pre-test post-test control group experimental design, a yoga group (N = 12, mean ages = 25.2±3.3 years), an exercise group (N=10, mean ages= 26.4±4.6 years) and a control group (N=8, mean ages = 27.0±5.3 years) were constituted. The yoga group was implemented by the researcher, the exercise group was implemented by the participants. The control group had no intervention. All the groups were followed throughout 8 weeks and 2 hours per week. Physical, Physiological Fitness parameters, Body Composition, Cardio-respiratory Endurance, Flexibility and Muscular Endurance were assessed in the study,. ?Body Weight? (BW), ?Waist-Hip Ratio? (WHR), ?Lean Body Mass? (LBM) and ?Body Mass Index? (BMI) were assessed as the Body Composition parameters. ?Cardio-respiratory Endurance? (VO2max.) was determined with ?UKK 2 km. Walking Test?. Muscular Endurance was measured by using ?Sit-up Test? (SUT) and ?Modified Push-up Test? (MPT). Flexibility was assessed by ?Sit and Reach Test? (SRT), ?Body Hyperextension Test? (BHT), ?Thigh Abduction Test? (TAT) and ?Body Lateral Flexion Test? (BLFT). ?Stress Semptom Inventory 1? and ?Stress Semptom Inventory 2? were used by assessing the stress levels. In the statistical analyses, non-parametric methods, Kruskal Wallis, Wilcoxon Paired Two Sample Test and Mann Whitney U Test were used. The pre-test post test scores of two experimental groups and one control group were accepted as the main data.