Postmenopozal kadınlarda farklı egzersiz uygulama yöntemlerinin etkinliği
Efficacy of exercise methods in postmenopausal women
  1. Tez No: 989748
  2. Yazar: DOĞUKAN KURÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NUR TUNALI VAN DEN BERG
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, erken postmenopozal dönemdeki kadınlarda 8 haftalık yüz yüze denetimli ve web tabanlı egzersiz programlarının menopoz semptomları, yaşam kalitesi, vücut kompozisyonu ve kardiyorespiratuvar kapasite üzerindeki etkinliğini karşılaştırmaktı. Randomize kontrollü bu çalışmaya 60 kadın dâhil edildi ve katılımcılar yüz yüze denetimli, web tabanlı ve kontrol gruplarına ayrıldı. Egzersiz gruplarına 8 haftalık progresif direnç ve aerobik egzersiz uygulandı. Klinik veriler; çalışma periyodunun başında ve 8 haftalık sürecin tamamlanmasını takiben Menopoz Değerlendirme Ölçeği (MRS), SF-36, Biyoelektrik İmpedans Analizi (BİA), Yorgunluk Şiddet Ölçeği (FSS), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve submaksimal VO₂maks testi kullanılarak toplandı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, her iki egzersiz grubunun da MRS, FSS, PUKİ ve BDÖ parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha iyi sonuçlar sergilediği belirlendi (p<0.05). Web tabanlı grup, SF-36 Fiziksel İşlevsellik skorunda yüz yüze gruba üstünlük sağladı (p<0.01). Ayrıca VO₂maks artışı incelendiğinde, web tabanlı grubun kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı bir üstünlük sağladığı belirlendi (p=0.021). BİA (yağ oranı, gövde yağı) parametreleri incelendiğinde, egzersiz uygulanan her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu değişimler gözlendi (p<0.01). Sonuç olarak Web tabanlı egzersiz uygulaması, menopozal semptomların yönetimi ve fiziksel sağlığın geliştirilmesinde yüz yüze denetimli egzersiz kadar etkili bulundu. Web tabanlı rehabilitasyon, erken postmenopozal kadınlar için erişilebilir ve etkili bir müdahale alternatifi olarak değerlendirildi. Bu çalışma, TÜBİTAK 2211 – Yurt İçi Doktora Burs Programları kapsamında desteklendi.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research was to evaluate the comparative effectiveness of an 8-week face-to-face supervised exercise regimen versus a web-based protocol on menopausal symptoms, quality of life, body composition, and cardiorespiratory fitness in early postmenopausal women. In this randomized controlled trial, 60 eligible women were recruited and assigned to one of three distinct arms: Face-to-Face Supervised (n=20), Web-Based (via PhysiApp, n=20), or Control (n=20). While the intervention cohorts followed an 8-week progressive resistance and aerobic training schedule, assessments were performed at baseline and post-intervention (8th week). Outcome measures included the Menopause Rating Scale (MRS), SF-36, Bioelectrical Impedance Analysis (BIA), Fatigue Severity Scale (FSS), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Beck Depression Inventory (BDI), and a submaximal VO2max test. Relative to the control group, both intervention arms exhibited statistically significant enhancements in MRS, fatigue, sleep quality, and depression indices (p<0.05). Notably, the Web-based cohort outperformed the face-to-face group regarding the SF-36 Physical Functioning domain (p<0.01). Moreover, the Web-based participants achieved significantly superior gains in VO2max levels compared to the controls (p=0.021). Statistically meaningful reductions in body composition metrics (fat percentage and trunk fat) were observed in both exercise groups (p<0.01). The findings suggest that Web-based exercise interventions are capable of delivering comparable therapeutic benefits to face-to-face supervised training in managing menopausal symptoms and enhancing physical health. Thus, web based rehabilitation stands out as a viable and effective alternative strategy for women in the early postmenopausal period. This study was supported by TUBITAK 2211 – National PhD Scholarship Program.