Tam protezlerde kullanılan farklı kaide materyallerinin yüzey pürüzlülüğü, yüzey ıslanabilirliği ve mikroorganizma tutunması yönünden in vitro incelenmesi
Investigating the surface roughness, wettability and adherence of microorganisms of different denture base materials used for complete dentures in vitro
- Tez No: 203079
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET DURU PAMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, tam protezlerde kullanılan iki farklı kaide materyalinin yüzey özellikleri araştırılarak, bunların mikrobiyal tutunma yönünden karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalarda tam protez kullanan hastalar arasında, protez stomatitinin görülme sıklığı %60-65 arasındadır. Protezin oturma yüzeyindeki mikrobiyal plak enfeksiyonun ana sebebidir. Mikroorganizmaların protez yüzeyine yapışabilmesi, elektrostatik ve hidrofobik kuvvetlere bağlıdır. Bu kuvvetler mikroorganizmaların başlangıç yapışmaları için önemlidir ve protez plağının oluşmasına yol açarlar. Yüzey kimyası ve topografisindeki değişiklikler bu karmaşık süreci etkileyebilirler. Çalışmada, iki farklı tam protez kaide materyalinin ıslanabilirliği, yüzey pürüzlülüğü ve mikroorganizma tutunması araştırılmıştır. Bu amaçla pembe plaka mumdan 10mm çapında, 1,5mm kalınlığında mum örnekler hazırlanmıştır. Bu mum örneklerden ısı ile polimerize olan akrilik rezin ve kobalt-krom alaşımda 10'ar adet örnek hazırlanmıştır. Örneklerin ıslanabilirlik ve pürüzlülük ölçümleri tamamlandıktan sonra Candida albicans ve Stafilococcus epidermidis in tutunmaları değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, plak bakterilerinin kobalt-krom metal alaşımına daha az tutunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare two different denture base materials investigating their surface properties by the means of microbial adherence. The prevelance of denture stomatitis amongst the complete denture wearers is approximately %60- 65. Microbial plaque on the tissue surface of denture is the main factor for infection. The adhesion capasity of microorganisms to denture surface is due to electrostatic and hidrofobic forces. These forces are important for initial adherence of microorganisms and lead to formation of denture plaque. Wettability, surface roughness and microbial afhesion properties was compared between two different denture base materials. Disc shaped (1,5 mm in thickness and 10mm in diameter) wax samples were prepared from modelling wax. Wax samples were used to get ten heat polimerized acrylic resin samples and ten cobalt-chromium cast metal alloy samples. Following the surface roughness and wettability measurements, the adhesion capasities of Candida albicans and Staphylococcus epidermidis were determined. Results showed that the cobalt-chromium alloy samples caused less microbial adhesion when compared with the acrylic resin samples.