Kedilerde östrusun engellenmesinde medroksiprogesteron asetat'ın oral ve subkutan kullanımlarının karşılaştırılması
The comparison of oral and subcutaneous uses of medroxyprogesterone acetate in preventing oestrus in cats
- Tez No: 203132
- Danışmanlar: PROF.DR. NECMETTİN TEKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Çalısmada çesitli ırklardan, yasları 8 ay-5 yıl arasında degisen, en az bir östrus göstermis 18 adet disi kedi kullanılmıstır. Kediler; oral medroksiprogesteron asetat (MPA) uygulanacaklar (I. Grup, n=6), subkutan MPA uygulanacaklar (II. Grup, n=6) ve MPA uygulaması yapılmaksızın östrus sayıları ve zamanları kontrol edilecekler (III. Grup, Kontrol Grubu, n=6) olmak üzere 3 gruba ayrılmıstır. Birinci gruptaki kedilere 24 hafta süreyle, haftada 5 mg dozda olmak üzere, oral yoldan MPA tableti uygulaması, II. gruptaki kedilere 3 ay arayla, 50 mg dozda olmak üzere, toplam 2 kez, subkutan MPA enjeksiyonu yapılması planlanmıstır. Tüm gruplardaki kediler 2 ayda bir olmak üzere, toplam 3 kez, fiziksel muayene, vajinal sitoloji, ultrasound muayenesi ve hematolojik muayeneleri kapsayan bir dizi kontrolden geçirilmistir. Sonuç olarak; kedilerde östrusların uzun süreli ve düzenli bir sekilde kontrol altına alınmasında, haftada bir oral yoldan yapılacak MPA uygulamalarının, dozuna ya da sıklıgına bakılmaksızın periyodik olarak yapılacak subkutan MPA uygulamalarından daha basarılı ve güvenli oldugu, subkutan MPA uygulamasının tercih edilecegi durumlarda ise bunun tek enjeksiyonla sınırlı tutulmasının, periyodik uygulamalarına nazaran güvenli olabilecegi sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
A total of 18 female cats of various breeds, between the age range of 8 months to 5 years, each of which displayed oestrus at least once, were used. Cats were classified into three groups: those on which oral medroxyprogesterone acetate (MPA) would be applied (Group I, n = 6); those on which subcutaneous MPA would be applied (Group II; n = 6); and those whose oestrus number and period would be controlled without MPA application (Group III, Control Group; n = 6). It was planned that the cats in Group I would be given MPA tablets orally, with a 5 mg/week dosage, for a total period of 24 weeks; the cats in Group II would be given subcutaneous MPA injection (50 mg dosage) twice, with a three month interval between two applications. Every two months, three times in total, all cats in all groups went through a series of examination that included physical examination, vaginal cytology, ultrasound examination and haematological examination. As a result; it has been concluded that in preventing oestrus in cats for a lengthened and regular period of time, weekly oral MPA applications are more successful and reliable than subcutaneous MPA applications, regardless of their dosage of frequency, and that in cases when subcutaneous MPA applications are preferable, this application should be restricted with a single injection so that it can be more reliable than its periodical applications.