Kedilerde östrusu baskılamak için kullanılan progesteron hormonu uygulamalarının meme bezi üzerine etkileri
The effects of progesterone hormone applications on mammary gland to suppress estrus in domestic cats
  1. Tez No: 236237
  2. Yazar: SİNEM ÖZLEM ENGİNLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞENÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kedilerin kızgınlık belirtilerinin baskılanmasında progestinler kullanılmaktadır. Çalışmada kedilerde ilk kızgınlığı baskılamak için kullanılan tek doz medroksiprogesteron asetatın (MPA), meme bezinde yaptığı değişiklikler, serum progesteron, östradiol, büyüme hormonu konsantrasyonlarına ve meme bezinde bu hormonlara ait reseptörler üzerine olan etkileri araştırıldı. MPA uygulamasının kedilerde östrusu baskılamadaki etkinliği de incelendi.Çalışmada materyal olarak ilk kızgınlığını göstermemiş yirmi adet sağlıklı, dişi melez kedi kullanıldı. Kediler rastgele iki eşit gruba ayrılarak, hazırlanan günlük kızgınlık çizelgelerine ve vaginal smearlara göre, ilk kızgınlıklarının başlangıcı ve bitişi tespit edildi. Kızgınlık gösteren kedilerde MPA ve plasebo uygulaması öncesi kan ve genel anestezi altında ilk meme dokusu örneği alındı. Ertesi gün çalışma grubuna 100 mg MPA, kontrol grubuna ise plasebo kas içi yolla uygulandı. Diğer meme dokusu örnekleri ise 3 ay boyunca 45 gün ara ile alınıp, immunohistokimyasal ve histopatolojik inceleme için patolojiye gönderildi. Klinik olarak meme hiperplazisi oluşan bir kediye meme ultrasonu uygulandı. İlk östrus bitimine kadar üç günde bir, ilk östrustan sonra dört ay boyunca on günde bir kan örnekleri alındı. Kızgınlık boyunca üç günde bir kan örneğinin 1., kızgınlık sonrası kan örneğinin 20.,30.,40.,50.,70.,100. günlerinde progesteron değerleri ve 30.,50.,60.,70.,90.
Özet (Çeviri)
Progestins are used to suppress estrus symptoms in queens. In present study application of a single dose medroxyprogesterone acetate (MPA) to suppress first estrus in queens was studied. The effects of MPA on the mammary gland in a short duration, on serum progesterone, estradiol, and growth hormone concentrations and the effect to these hormone?s receptors in mammary gland were investigated. Also the activity of MPA application for suppressing estrus was studied.In the study, twenty healthy croossbred queens, not demonstrated first estrus yet were used. Queens were divided into two groups randomly. According to daily estrus schedule and vaginal smears, their begining and ending of first estrus were detected. Before progesterone and placebo applications blood and under general anesthesia first mammary gland sample was taken from the queens in the estrus. Next day in study group queens were received 100 mg MPA and control group queens were received placebo intramuscularly. The other mammary gland samples 45 days interval were collected for 3 months was sent to pathology for immunohistochemical and histopathological evaluation. Mammary ultrasonography was applied to the queen that clinically occured mammary hyperplasia. Blood samples were collected for four months during the study period at three day intervals until the end of the first estrus and at ten day intervals after the first estrus.