Broylerlerde salmonella enteritidis ve salmonella typhimurium infeksiyonlarının ELISA ve drag swap yöntemleri ile incelenmesi
The investigation of salmonella enteritidis and salmonella typhimurium infections using ELISA and drug swab methods
  1. Tez No: 203164
  2. Yazar: SERKAN SÜLEYMAN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZETBroylerlerde Salmonella Enteritidis ve Salmonella Typhimurium İnfeksiyonlarının ELISA ve Drag Sıvap Yöntemleri ile İncelenmesiBu çalışmada Aydın ilinde broylerlerde Salmonella Enteritidis ve Salmonella Typhimurium infeksiyonlarının ELISA ve drag sıvap yöntemleri kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır.Aydın yöresinde bulunan, klinik salmonellozis ile ilgili herhangi bir sorunu olmayan, 50 kanatlı çiftliğinden, aşısız, yaşları 40?42 günlük arasında değişen, 900 canlı (Ross 308) broylerden ELISA için kan ve her kümesten bakteriyolojik incelemeler için drag sıvap örnekleri alındı. Alınan toplam 900 serum örneğinin ELISA ile incelenmesi sonucunda işletmelerin 11'i (% 22,0), serumların ise 96 (% 10,7)'sı pozitif; 39 (% 78,0) işletmeden alınan 804 (% 89,3) serum ise negatif olarak belirlendi. Alınan 50 drag sıvap örneğinin 10 (% 20,0)'undan izolasyon yapıldı. Serolojik olarak pozitif tespit edilen iki işletmeden bakteriyolojik izolasyon yapılamaz iken; bakteriyolojik izolasyon yapılan bir işletmeden alınan serumlar da ELISA ile negatif olarak belirlendi.Salmonella infeksiyonlarının tanısında bakteriyolojik ve serolojik çalışmaların birlikte yürütülmesinin daha doğru olacağı bununla birlikte S. Gallinarum ve S. Pullorum eradikasyonuna gösterilen önem ve hassasiyetin S. Enteritidis ve S. Typhimurium için de gösterilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARYThe Investigation of Salmonella Enteritidis and Salmonella Typhimurium Infections using ELISA and Drug Swab MethodsThe aim of this study was to investigate the Salmonella Enteritidis and Salmonella Typhimurium infections with ELISA and drug swab methods in broyler chicks in Aydın region.Blood samples were taken from 900 broyler (Ross-308) chicks that have no vaccinated and have no clinic salmonellosis problem with ages between 40-42 days old from 50 poultry enterprises. Additionally, drug swab samples were also collected for microbiological investigation from all poultry houses. The results showed that 11 (22.0 %) enterprises and 96 (10.7 %) sera samples were found as positive, while 39 (78.0 %) enterprises and 804 (89.3 %) sera samples were negative with ELISA. Isolation were achieved in 10 (20.0 %) from 50 drag swap samples. While microbiological isolation could not achieved in samples from two enterprises that were determined as positive with serologically, sera samples from only one enterprise were determined as positive with ELISA.Consequently, microbiological and serological studies should be better to carried out all together for the detection of salmonella infections. Furhtermore, attention and sensitivity paid for the eradication of S. Gallinarum and S. Pullorum should be also paid for S. Enteritidis and S. Typhimurium.