Broylerlerde Nevcastle hastalığı (ND), Gumboro hastalığı (IBM), Salmonellasis (Salmonella spp.), ve koli enfeksiyonu (E.Coli) durumlarında, serum alanin aminotransferaz (ALT), aspartat aminotransferaz (AST), alkalin fosf
The Comparison of serum alanine aminotransferase (ALT), aspartat aminotransferase (AST), alkaline phosphatase (ALP), and glucose levels in cases of newcastle,gumboro, salmonella and a E. coli...
- Tez No: 59630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN KORKUT TEKELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
-46- 6. ÖZET Ross ırkı civcivler üzerinde yapılan çalışmada Newcastle hastalığı, Infectious Bursal Disease ile S. gallinarum ve E. coli enfeksiyonlarının serum ALP, AST, ALT düzeyleri ve bu enfeksiyonlardaki serum glikoz konsantrasyonları üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada 1 kontrol ve 4 deneme grubu yer almış ve 250 adet civciv kullanılmıştır. Kontrol ve deneme grupları, 50'şer lik gruplar halinde düzenlenmiştir. Sonra deneme grupları Newcastle hastalığı, infectious Bursal Disease, S. gallinarum ve E. coli enfeksiyonlarıyla enfekte edilmiştir.Tüm hayvanlara yem ve su ad libitum verilmiştir. Sonuç olarak tüm enfekte gruplarda serum ALP düzeyi yükseldi. Serum ASTdüzeyinin Newcastle,Infectious Bursal Disease ve S. gallinarum enfeksiyonlarında arttı, ancak E.coli enfeksiyonunda hiçbir değişiklik gözlenmedi.Fakat serum ALT düzeyi Infectious Bursal Disease ve S.gallinarum enfeksiyonlarında arttı, Newcastle hastalığında azaldı ve E. coli enfeksiyonunda değişmedi. Serum glikoz konsantrasyonu Newcastle hastalığı, Infectious Bursal Disease ve S. gallinarum enfeksiyonlarında p< 0.001 oranın da, E.coli enfeksiyonunda p< 0.05 oranında azaldı. Sonuç olarak, kanatlı hayvanlarda belirtilen hastalıkların tanı ve tedavilerinde serum ALP, AST, ALT ve glikoz düzeylerinin önemli kriterler olarak kullanılmaları gerektiğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
-47- 7. SUMMARY In this study on the Ross Breed chicks,the serum ALP, AST, ALT levels in the Newcastle Disease, Infectious Bursal Disease, S.gallinarum and E. coli infections and the effects of these infections on the serum glucose concentrations were researched.In this study 1 control and 4 experimental groupttook place and 250 chicks were used The control and experimental groups were arranged in groups of 50 chicks.Later the experimental groups were infected with the Newcastle Disease,Infectious Bursal Disease with S.gallina rum and E.coli infections. All the animals were given feed and water ad libitum. Consequently the serum ALP level increased in all the infected groups. It was proved that the level of serum AST level increased at the Newcastle Disease,Infectious Bursal Disease and S. gallinarum infection, but no change was observed at E.coli infection. While the serum ALT level increased in the Infectious Bursal Disease and S. gallinarum infection, it decreased at the Newcastle infection and it didn't change at the E.coli infection. It was observed that the serum glucose concentration at the Newcastle Disease, Infectious Bursal Disease and S.