Salmonella typhimurium lipopolisakkariti verilen broylerlerde probiyotiklerin akut faz proteinlerine etkisi
The effects of probiotics on acute phase proteins in broilers applied salmonella typhimurium lipopolysaccharide
- Tez No: 156917
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEZİR YAŞAR TOKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
7. ÖZET Salmonella typhimurium Lipopolisakkariti Verilen Broylerlerde Probiyotiklerin Akut Faz Proteinlerine Etkisi Araştırmada; yeme veya suya katılarak kullanılan bazı ticari probiyotik preparatların, İP yolla broylerlere verilen S. typhimurium LPS ile hayvanlarda oluşan immun yanıtta ne derece etkin oldukları; kandaki AGP, fîbrinojen, seruloplazmin, total protein, transferrin ve albumin düzeylerindeki değişikliklerle takip edilmiştir. Araştırma, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı deneme kümeslerinde 300 adet Ross hattı broyler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. S. typhimurium LPS, kontrol grubundaki hayvanlara verilmemiş; deneme grubundaki hayvanlara ise, araştırmanın 20. gününde, TP 3 mi S. typhimurium LPS uygulanmıştır. Tüm hayvanlardan, araştırmanın 19., 21., 22. ve 42. günlerinde kan alınmıştır. Araştırmada, kontrol ve deneme grupları 150'şer hayvandan oluşmuş ve her biri 50 hayvan içeren 6 alt gruba ayrılmışlardır. Alt gruplar şu şekilde düzenlenmiştir : Kontrol Kör (K-Kör) grubu : S. typhimurium LPS ve probiyotik verilmemiş grup. Kontrol Broilact (K-Bro) grubu : S. typhimurium LPS verilmemiş, su yoluyla probiyotik (Broilact) verilmiş grup. Kontrol Bioplus 2B (K-Bio) grubu : S. typhimurium LPS verilmemiş, yem yoluyla probiyotik (Bioplus 2B) verilmiş grup. Deneme Kör (D-Kör) grubu : IP 3'er mi S. typhimurium LPS verilmiş, probiyotik verilmemiş grup. Deneme Broilact (D-Bro) grubu : IP 3'er mi S. typhimurium LPS ve su yoluyla probiyotik (Broilact) verilmiş grup. Deneme Bioplus 2B (D-Bio) grubu : IP 3'er mi. S. typhimurium LPS ve yem yoluyla probiyotik (Bioplus 2B) verilmiş grup. Yem; K-Kör, K-Bro ve D-Kör, D-Bro gruplarındaki hayvanlara, araştırma süresince ad libitum verilmiştir. K-Bio ve D-Bio gruplarındaki hayvanlara, araştırma süresince, ad 91libitum, 500 g/ton oranında Bioplus 2B katkılı yem verilmiştir. K-Bro ve D-Bro gruplarındaki hayvanlara, 4 g Broilact 20 g rejenerasyon ajanıyla karıştırılıp, ilk gün içme suyuna katılarak verilmiştir. İlk günde su yoluyla probiyotik (Broilact) uygulanan grupların (K-Bro ve D-Bro) dışındaki tüm gruplara, araştırma süresince, ad libitum su verilmiştir. Hayvanlardan 19. ve 42. günlerde alman kanlardan elde edilen serumlarda S. typhimurium'z. karşı antikor oluşumu, Salmonella O antijeniyle yapılan lam aglütinasyon testi ile belirlenmiştir. Serum AGP, RID yöntemiyle; serum albumin, seruloplazmin ve transferlin konsantrasyonları ile plazma fibrinojen ve total protein konsantrasyonları spektrofotometrik yöntemlerle belirlenmiştir. Araştırmanın S. typhimurium LPS uygulaması yapılmış deneme grubunda; kandaki fibrinojen, seruloplazmin, total protein ve transferrin konsantrasyonlarında istatistiki anlamda önemli artışlar oluşmuş, fakat AGP ve albumin konsantrasyonlarında istatistiki olarak önemli bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç olarak; araştırmada, probiyotikler, broylerl erdeki albumin, fibrinojen, seruloplazmin, total protein ve transferrin konsantrasyonları üzerine herhangi bir etki göstermemişler; fakat deneme gruplarının ortalama seram AGP konsantrasyonları incelendiğinde, probiyotiklerin, broylerlerin genel durumlarına destek vermek suretiyle, S. typhimurium LPS etkisini inhibe ettikleri belirlenmiştir. Anahtar kelimeler : Broyler, Salmonella typhimurium, lipopolisakkarit, probiyotik, akut faz proteinleri. 92
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The Effects of Probiotics on Acute Phase Proteins in Broilers Applied Salmonella typhimurium Lipopolysaccharide In this study has been observed the level of effects some of the commercial probiotic preparations -used via drinking water or feed- on immunological response of the broilers which experimentally applied IP S. typhimurium LPS, through determinations of level variations of some blood acute phase proteins (APPs) such as AGP, fibrinogen, ceruloplasmin, total protein, transferrin and albumin. The study has been carried out in the poultry house of the Biochemistry Department in the Veterinary Faculty of the Istanbul University by using 300 Ross broilers. S. typhimurium LPS has not been applied to the control group broilers. Three ml of S. typhimurium LPS has been applied to each broiler in the trial group as IP on the 20Ul day of the study. The blood samples have been collected from all of the broilers on the 19th, 21st, 22nd and 42nd days of the study. Each of the control group and trial group consist of 1 50 broilers and each of them has been separated to 6 subgroups and each of the subgroup consists of 50 broilers. The subgroups have been arranged as below : Control Kör (Blank) (K-Kör) group : S. typhimurium LPS and probiotic have not been applied to this group. Control Broilact (K-Bro) group : 5. typhimurium LPS has not been applied, but probiotic (Broilact) has been applied via drinking water to this group. Control Bioplus 2B (K-Bio) group : S. typhimurium LPS has not been applied, but probiotic (Bioplus 2B) has been applied via feed to this group. Trial Kör (Blank) (D-Kör) group : S. typhimurium LPS has been applied, but probiotic has not been applied to this group. Trial Broilact (D-Bro) group : IP 3 ml S. typhimurium LPS and probiotic (Broilact) have been applied via drinking water to this group. 93Trial Bioplus 2B (D-Bio) group : IP 3 ml S. typhimurium LPS and probiotic (Bioplus 2B) have been applied via feed to this group. The feed has been given ad libitum to the broilers in the groups K-Kör (Blank), K-Bro and D-Kör (Blank), D-Bro along the study. The feed with Bioplus 2B (500 g/ton feed) has been given ad libitum to the broilers in the groups K-Bio and D-Bio along the study. To the broilers in the groups K-Bro and D-Bro has been given 4 g Broilact mixed with its 20 g regeneration agent through adding to their drinking water on the first day. The water has been given ad libitum to all groups along the study excluding the groups (K-Bro and D-Bro) to which have been applied probiotic (Broilact) on the first day. It was determined whether antibodies have been occured against S. typhimurium or not in the sera obtained from the blood collections on the 19th and 42nd days of all the broilers with the lam agglutination test carried out with the Salmonella O antigen. The serum AGP concentrations have been determined through RID. The serum albumin, ceruloplasmin, transferrin concentrations and the plasma fibrinogen and total protein concentrations have been determined by using spectrophotometric methods. In the S. typhimurium LPS applied trial group of this study have increased the blood fibrinogen, ceruloplasmin, total protein and transferrin concentrations significantly as statistically, but it has not been found any statistically significant variety in the AGP and albumin concentrations. As a result, in this study it has not been observed any effect of the probiotics on the albumin, fibrinogen, ceruloplasmin and transferrin concentrations in the broilers, but when the average serum AGP concentrations of the trial groups have been investigated it has been determined that the probiotics inhibit the S. typhimurium LPS effect through supporting the general conditions of the broilers. Key words : Broiler, Salmonella typhimurium, lipopolysaccharide, probiotic, acute phase proteins. 94