Akut koroner sendrom ve kronik koroner arter hastalarında endotelyal nitrik oksid sentaz (enos) t-786c polimorfizminin klinik ve biyokimyasal etkilerinin araştırılması
Effects of endothelial nitric oxide synthase gene t-786c polymorphism on clinical and biochemical parameters in patients with acute coronary syndrome and chronic coronary artery disease
  1. Tez No: 203172
  2. Yazar: SÜREYYA MELİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELGİN SÜSLEYİCİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Nitrik oksid (NO), nitrik oksid sentaz (NOS) enzimi tarafından L-Argininden sentezlenir. NOS enziminin nNOS (nöronal), iNOS (indüklenebilir) ve eNOS (endotelyal) olmak üzere üç izoformu vardır. eNOS geni T-786C polimorfizmi kalp yetersizliği (2, 3), koroner spazm (9, 10, 11, 12), miyokard infarktüsü (Mİ) (10, 13), ateroskleroz (14, 15, 16) gibi bir çok kalp-damar hastalığı ile ilişkilendirilmiştir.Bu çalışmada amacımız, akut koroner sendrom (AKS) ve kronik koroner arter hastalığı (KKAH) tanısı konmuş hastalarda eNOS geni T-786C polimorfizminin hastalık oluşumu üzerindeki ve biyokimyasal parametrelere olan etkileri araştırmaktır. Bu amaçla, 10 adet AKS ve 20 adet KKAH tanısı konmuş hasta ve rutin sağlık kontrolleri için müracaat edip koroner anjiografiyle koronerlerinin normal olduğu tespit edilen 31 sağlıklı kişi incelendi. eNOS T-786C genotipleri, polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ve restriksiyon uzunluk parça polimorfizmi (RFLP) yöntemlerinin uygulanması ile saptandı.Endotelyal nitrik oksid sentaz genine ait T-786C genotip sıklıkları; AKS' lu grupta %10 TT, %40 CT, %50 CC; KKAH grupta %75 TT, %20 CT, %5 CC ve kontrol grupta %67.7 TT, %25.8 CT, %6.5 CC olarak bulundu. AKS grubunda C/C genotipinin sıklığını kontrol grubuna kıyasla yüksek bulmamız, C/C genotipinin AKS oluşumunda rol alabileceğini düşündürmektedir. KKAH ve kontrol grupları arasında T-786C genotip sıklıkları açısından anlamlı bir fark olmayışı T-786C polimorfizminin KKAH ile ilişkili olmadığını göstermektedir. Ayrıca T-786C genotiplerinin sol ventrikül hipertrofisi ve serum lipidleri üzerinde herhangi bir etkisine rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
Nitric oxide (NO) is synthesized from L-arginine by the nitric oxide synthase (NOS) enzyme. NOS has three isforms which are nNOS (neuronal), iNOS (inducable) and eNOS (endothelial). eNOS gene T-786C polymorphism has been shown to have increased predisposition to various heart-vessel diseases such as; heart failure (2,3), coronary spasm (9, 10, 11, 12), myocardial infarction (10, 13) and atherosclerosis (14, 15, 16).The aim of our study was to determine the effects of eNOS gene T-786C polymorphism over disease generation and biochemical parameters in patients with acute coronary syndrome (ACS) and chronic coronary artery disease (CCAD). For this purpose 10 patients with ACS, 20 patients with CCAD and 31 healthy individuals proven to have normal coronaries with angiography were analyzed. eNOS T-786C genotypes were determined with polymerase chain reaction (PCR) and restriction fragment length polymorphism (RFLP) methods.The frequencies of eNOS T-786C genotypes were found to be 10% TT, 40% CT, 50% CC for the ACS group; 75% TT, 20% CT, 5% CC for the CCAD group, and 67.7% TT, 25.8% CT, 6.5% CC for the control group. The higher frequency of C/C genotype in the ACS group compared to controls suggests that CC genotype may play role in ACS generation. The lack of significant difference of the T-786C genotype frequencies between CCAD and control groups shows that T-786C polymorphism has no relationship with CCAD. Furthermore, T-786C genotypes have no effect over left ventricule hypertrophy and serum lipids.