Bazal folikül stimülan hormon düzeyinin intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu sonuçlarıyla ilişkilendirilmesi
The correlation between basal follicular hormone levels and intracytoplasmic sperm injection results
  1. Tez No: 203174
  2. Yazar: NİHAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KOYUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) erkek kaynaklı infertilite tedavisi için yaygın olarak kullanılan yardımcı üreme tekniğidir. Yardımcı üreme tekniklerinde amaç, uygun tedavi protokolu ve yöntemleri kullanarak kaliteli gamet hücreleri ile embriyo ve gebelik elde edilmesidir. Yaşla birlikte overlerdeki germ hücre havuzu azalmaktadır. Bununla birlikte kadınlarda ilerleyen yaş ile paralel olarak azalan over rezervi, gonodotropin stimülasyonuna yanıtın azalmasına neden olmakta ve tedavide başarı şansını olumsuz olarak etkilemektedir. Yıllar içerisinde over progresif olarak folikül havuzunu kaybeder ve inhibin seviyesi düşer, buna karşılık adenohipofizden folikül stimülan hormon (FSH) salınımı artar. Bu nedenle günümüzde erken fazda ölçülen bazal FSH değerleri over rezervinin önemli bir belirteci olarak kabul edilmektedir. FSH değeri, oosit rezervinin yanı sıra kaliteli oosit ovulasyonu açısından önem taşır. Bazal FSH ölçümlerinin in vitro fertilizasyon (IVF) uygulamalarında gebelik sonuçları üzerine etki eden önemli bir belirteç olarak kullanılabileceğini bildiren pekçok çalışma mevcuttur.Bu çalışmada, kadın hasta bazal FSH düzeyinin ICSI sonuçları üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. ICSI tedavisine alınan 99 çift çalışma grubumuza dahil edildi. Hastalar bazal FSH 10 IU/ml olan kadın ve normospermili erkek hastalar ile bazal FSH 10 IU/ml olan kadın ve oligospermili erkek hastaların oluşturduğu dört grup altında toplandı. Bazal FSH değeri 10 IU/ml olan her iki gruba göre artmış olarak bulundu ve gruplar arası istatistiksel anlamlılık izlendi. Metafaz I (MI) ve germinal vesikül (GV) içeren oosit gelişimi, fertilizasyon oranları ve takiben elde edilen embriyoların 2. ve 3. gün iyi ve kötü kalite embriyo oranları arasında istatistiksel bir anlamlılık saptanmadı. Gebelik oranları bazal FSH < 10 IU/ml olan normospermili grupta 33.3, oligospermili grupta 40.0, FSH >10 IU/ml olan gruplarda ise sırasıyla 18.8 ve 26.7 olarak bulundu. Bazal FSH değerleri >10 IU/ml olan grupta gebelik oranları düşme göstermesine karşın istatististiksel olarak anlamlılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Intracytoplasmic sperm injection (ICSI) is an assisted reproductive technic widely used for the treatment of male originated infertility. The goal in assisted reproductive technics is to obtain quality oosite and embryo by using appropriate treatment protocols and methods. The pool of germ cells in the ovaries decreases by age. However the ovary reserves that decrease in parallel with increased age in women cause the decrease in the response to the stimulation applied by gonodotrophines and negatively affects the chances of success in treatment. In years, the ovary progressively looses the follicle pool and inhibin level decrease, conversely the follicle stimulating hormone (FSH) releasing increase from adenohypophysis. For this reason the FHS values measured in the early phase are accepted as an important indicator of the ovary reserves. FSH value also carries importance for the ovulation of quality oosits in addition to the oosit reserves. There are several reports that basic FSH value can be used as an important indicator having affected on the pregnancy results in the in vitro fertilization (IVF) applications.This study aims to examine the effects of the basal FSH level in women on the ICSI results. 99 couples accepted for ICSI treatment were included in our study. The patients were grouped into four with basal FSH < 10 IU/ml, FSH >10 IU/ml women and normo spermic patients and basal FSH 10 IU/ml women and oligospermic patients. The oosit numbers in the groups with basal FSH value < 10 IU/ml normosperm and oligosperms and the metaphase II (MII) oosit counts were found to have increased relative to the two groups with FSH values >10 IU/ml and there was statistical significance between the groups. There was no statistical significance between metaphase I (MI) and germinal vesicule (GV) oosit development, fertilization rates and between the good and bad quality ratios of the following embryos in the 2nd and 3rd days. Pregnancy rates were 33.3 in the normosperm group and 40.0 with oligosperm groups with FSH < 10 IU/ml and 18.8 and 26.7 respectively in the FSH >10 IU/ml groups. Even though there was reduced pregnancy in the group with basal FSH values >10 IU/ml a statistical significance was not observed.