İmipraminin yüzeyel elektrokardiogram üzerindeki etkileri
Effects of imipramine on superficial elektrocardiography
  1. Tez No: 203185
  2. Yazar: HÜSEYİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Trisiklik antidepressanlar yaklaşık yarım yüzyıldır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu grup ilaçlardan birisi olan imipramin, pediyatrik hasta grubunda enürezis nokturna başta olmak üzere, obsesif-kompülsif bozukluk ile dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinde uzun zamandır kullanılmaktadır. Yüksek doz imipramin kullanıldığında kardiyak ileti bozukluğu riskinin artığına birçok kaynakta işaret edilmektedir. Çalışmaya, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatrisi Polikliniğinden 2003 eylül-2006 mayıs ayları arasında enürezis noktürna ve /veya hiperaktivite ve dikkat eksikliği nedeniye izlenen, yaşları 5-14 yıl arasında değişen 40 erkek, 10 kız toplam 50 vaka alındı. Vakaların önceden bilinen herhangi bir kalp hastalığı yoktu. Tedaviden önce İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji polikliniğinde yapılan muayenelerinde kalp hastalığı bulgusuna rastlanılmamıştı. Vakaların 40'ı erkek (% 80), 10' u kız (% 20) idi. Ortalama yaşları erkeklerde 8,50± 2,25 yıl (5-14yaş), kızlarda 8,43± 3,23 yıl (6-11yaş) idi. Başlangıç EKG'leri ile 3mg/kg/gün iki dozda imipramin başlandıktan 2 ay sonra çekilen EKG'lerinde ritim, kalp hızı, PR aralığı, QRS süresi ve QTc süreleri hesaplanmış, verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemlerin (ortalama,standart sapma) yanı sıra grupların tedavi öncesi ve sonrası karşılaştırmalarında eşlendirilmiş t testi kullanılmıştır. İlk kontrollerindeki yüzeyel EKG'de dakikada kalp atım sayısı ortalama değeri 86,3± 17,45, imipramin hidroklorür tedavisinin 2. ayının sonunda ortalama dakikada kalp atım sayısı 86,98±14,83 bulundu. Tedavi öncesinde çekilen yüzeyel EKG'lerde hesaplanan ortalama PR süresi 0,126 ± 0,024 sn, imipramin tedavisinin 2. ayından sonra hesaplanan ortalama PR süresi 0,131± 0,023 sn bulundu. Tedavi öncesi ortalama QRS süreleri 0,072± 0,018 sn, imipramin tedavisi sonrasında ortalama QRS süreleri 0,081± 0,019 sn bulundu. Tedavi öncesi yüzeyel EKG'de ortalama QTc değeri 0,389±0,02 sn, imipramin tedavisinin 2. ayının sonunda ortalama QTc değeri 0,397±0,02 sn bulundu. Bu iki değer arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı (p=0,028) bulunmakla birlikte klinik olarak anlamlı değildi. Sonuç olarak imipraminin 3mg/kg/gün dozda kullanıldığında literatüre uygun şekilde tedavi öncesi ve tedavinin 2. ayının sonunda çekilen EKG'de ciddi bir ileti kusuru saptanmadı. Bu nedenle de ilaç plazma düzeylerine bakılmaya gerek duyulmadı. Oysa ilaç yüksek dozda kullanılacak ise ya da ilaç öncesi EKG'de herhangi bir ileti kusuru saptanmış ise tedavi süresince hastaların ilaç plazma düzeylerinin kontrolünün yanı sıra EKG monitörizasyonu ile de yakından izlenmesinin uygun olacağı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Tricyclic antidepressants are used in the treatment of lots of diseases in last fifty years. Imipramine, one of these group drugs, is used mainly in the treatment of enuresis nocturna and obsessive compulsive disorder, and attention deficit disorder for a long time. Some studies pointed out that high dose and elevated plasma concentration of imipramine may increase the risk of cardiac conduction disorder. We examined forty boys and 10 girls, totally 50 patients, between age 5 to14 years who were followed up with the diagnosis of enuresis nocturna and/or hyperactivity and attention deficit in İstanbul Medical faculty Pediatric psychiatric outpatient clinics between september 2003 and may 2006. None of our patients has any known cardiac disorder. All our patients examined in İstanbul medical faculty pediatric cardiology outpatient clinics in pretreatment period and they didn?t have any cardiac sign. There were 40 boys (%80) and 10 girls (%10). Mean age in boys and girls were 8.50±2.25 years of age (5-14 years of age) and 8.43±3.23 years of age (6-11 years of age) respectively. Rhythm, heart rate, PR interval, QRS time, and QTc time in baseline ECGs and 2 months after imipramine usage were calculated, besides descriptive statistical analysis tests (mean, standart deviation), paired t test were used in the evaluation of data and comparison of the groups in the pre- and post-imipramine period. Mean heart rates in the superficial ECGs were calculated as 86.3±17.45 and 86.98± 14.83 in baseline controls and at the end of 2 months therapy of imipramine respectively. Mean PR intervals in the superficial ECGs were 0,126 ± 0,024 sec and 0,131± 0,023 sec in pre- and post-treatment period respectively. QRS times were detected as 0.072±0.018 sec in pretreatment and 0.081±0.019 sec in posttreatment period. Mean QTc time in the superficial ECGs were calculated as 0.389±0.02 and 0.397± 0.02 in baseline controls and at the end of 2 months therapy of imipramine respectively. Although this difference is significant statistically (p=0.028), it has no clinical significance. As a conclusion we used imipramine in a dose of 3 mg/kg/day and we did not detect any serious conduction abnormality, which is comparable with the previous studies, neither pretreatment period nor 2 months after the treatment. because of these results, we did not check the blood levels of imipramine. however if this medication will be used in a higher dose or in the presence of a conduction abnormality in the pretreatment ECG, we thought that both ecg monitorization and plasma drug concentration should be checked closely during the treatment period.