Trakya Üniversitesi?nde görev yapan öğretim elemanlarının örgüt sağlığı algıları ile örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between organizational health perception of academicians teaching at Trakya University and their level of organizational trust
  1. Tez No: 358339
  2. Yazar: GÜL KURUM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENAN ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırmanın amacı; Trakya Üniversitesi?nin yedi fakültesinde (Fen, Edebiyat, Eğitim, İktisat, Güzel Sanatlar, Sağlık Bilimleri Mühendsilik-Mimarlık Fakülteleri) görev yapan öğretim elemanlarının örgüt sağlığı algıları ile örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır.Bu araştırma ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın örneklemini 2012-2013 akademik yılında Trakya Üniversitesi?nin yedi fakültesinde görev yapmakta olan 213 öğretim elemanı oluşturmaktadır. Öğretim elemanlarının örgüt sağlığı algılarını belirlemek için Hoy ve arkadaşları (1991) tarafından geliştirilen ve Türkçeye uyarlaması Polatcı ve arkadaşları (2008) tarafından yapılan Örgüt Sağlığı ölçeği kullanılmıştır. Öğretim elemanlarının örgütsel güven düzeylerini belirlemek için Okullarda Örgütsel Güven ölçeği kullanılmıştır. Ölçek, Daboval ve arkadaşları (1994) tarafından geliştirilmiş ve Türkçeye uyarlaması Yılmaz (2005) tarafından yapılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), LSD istatistik teknikleri ve stepwise regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Analizlerin sınanmasında anlamlılık düzeyi ?=0,05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS-17 paket programında çözümlenmiştir. Araştırmadaki bulgulara göre; örgüt sağlığı ile örgütsel güven arasında pozitif ilişki olduğu bulunmuştur. Araştırmaya katılan öğretim elemanı algılarına göre fakültelerin örgüt sağlığı ve örgütsel güven düzeyi orta seviyededir. Öğretim elemanlarının örgütsel güven algıları cinsiyet, kıdem yılı, akademik unvan ve görev yapılan fakülte değişkenlerine göre farklılaşmazken; görev yapılan üniversite sayısı değişkenine göre farklılaşmaktadır. Öğretim elemanlarının örgüt sağlığı algıları kıdem yılı değişkenine göre farklılaşmazken; cinsiyet, akademik unvan, görev yapılan fakülte, görev yapılan üniversite sayısı değişkenine göre farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between organizational health perception of academicians teaching at seven different faculties (Faculty of Science, Letters, Health Sciences, Engineering-Architecture, Fine Arts, Education, Economics and Administrative Sciences) of Trakya University and their level of organizational trust. This research is in relational screening model. The sample of the study consists of 213 academicians teaching at seven faculties of Trakya University. To determine their perceptions of organizational health, Organizational Health Inventory, developed by Hoy et al. (1991) and, adapted to Turkish by Polatcı et al. (2008) was used. To determine their level of organizational trust, Scale of Organizational Trust At School was used. It was developed by Daboval et al. (1994) adapted to Turkish by Yılmaz (2005). In the statistical analysis of data, frequency, percentage, mean, standart deviation, t-test, one way ANOVA, LSD statistical techniques and stepwise regression analyses were used. The significance level was regarded as ?=0,05 in the test of analysis. The data obtained from research were analyzed via SPSS-17 program. According to findings of research, there is a positive relationship between organizational health and organizational trust. According to perceptions of academicians, the level of faculties? organizational health and organizational trust is midlevel. While academicians? organizational trust perceptions don?t differentiate according to such independent variables as gender, length of service, academic status, the faculty they are teaching at; they differentiate according to variable of the number of universities they have taught at. While academicians? organizational health perceptions don?t differentiate according to variable of length of service; they differentiate according to gender, academic status, the faculty they are teaching at, the number of universities they have taught at.