Sıçan nukleus olivaris inferiöründeki toplam nöron sayısının fiziksel disektör yaklaşımlarıyla belirlenmesi
Determination of the number of neurons in the rat inferior olivary nucleus with physical dysector approaches
  1. Tez No: 203196
  2. Yazar: PINAR NAİLE GÜRGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Nukleus olivaris inferiördeki (NOİ) toplam nöron sayısının belirlenmesi, sinir sisteminde meydana gelen çok sayıdaki doğal olayın analiz edilmesi için zorunlu ve önemli bir ilk adım olarak değerlendirilmiştir. Ancak bu parametre için bildirilen değerlerin tutarsızlığı konunun sorgulanmasını gündeme getirmiştir. Bu durum tarafsız stereolojik metotların kullanıldığı çalışmalar için de geçerlidir. Bu çelişkinin olası nedenlerini araştırdığımız bu çalışmada ayrıca bu parametreyi sayımda altın standart olarak kabul edilen fiziksel fraksiyonlama metodu ile yeniden hesapladık.On adet sıçanın (beş dişi, beş erkek) beyin sapları, çalışma öncesinde belirlediğimiz optimal bir örnekleme şekline göre rutin parafin takibinden geçirildi. Nöronlar, bu pilot çalışmada belirlenen NOİ hacminin belirli bir fraksiyonunda (kesit ve alan fraksiyonları) sistematik şekilde örneklenmiş fiziksel disektörlerle sayıldı. Her bir NOİ'deki toplam nöron sayısı, sayılan toplam nöron sayısının bu fraksiyonların tersi ile çarpılarak hesaplandı.Erkek ve dişi sıçanların sağ NOİ'lerindeki toplam nöron sayısı sırasıyla 37014 ve 38707, sol taraflarında 37014 ve 39614 olarak hesaplandı. Ne cinsiyetler arasında ve ne de sağ ve sol NOİ'ler arasında anlamlı bir farklılık gözlenmedi.Bu bulgular, daha önce bildirilmiş verilerdeki sağ ve sol NOİ değerleri arasında farklılık olmadığı noktasında uyuşmaktadır. Ancak şimdiye kadar bildirilmiş olan ve 17000 ila 30000 arasında değişkenlik gösteren nöron sayısı değerleriyle çelişmektedir. Bu parametre ile ilgili çelişki oluşturan olası nedenler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Determining the total number of neurons in the inferior olivary nucleus (ION) has so far considered to be a necessary and valuable first step to analyze a number of natural phenomena that take place in the nervous system. But since the reported numbers are in conflict, they are subject to criticism, a condition that also exists between unbiased stereological studies. To this end we have searched for the possible reasons for this discrepancy and reevaluated this parameter by using the gold standard in number estimation, namely the physical fractionator.The brainstems of 10 Wistar rats involving equal numbers of males and females were processed for routine paraffin histology according to an optimal sampling scheme determined prior to the analysis. Based on this pilot study neurons were counted with systematically sampled physical disectors in a known fraction (section and areal fractions) of the volume of the ION. The total number of neurons in each ION was estimated by multiplying the counted neurons by the inverse of the used fractions.The total numbers of neurons in the right IONs of male and female rats were 37014 and 38707 and the total numbers of neurons in the left IONs of male and female rats were 37014 and 39614, respectively. Neither significant difference between genders nor between the left and right olives was observed.These results confirm previously made estimations in that no differences exist between the left and right olives. They do however contradict the so far reported numbers which range from 17000 to 30000. Possible causes that may lead to the discrepancies regarding this parameter are discussed.