Sürekli ve kesik kontrollü ortodontik kuvvetlerin kök rezorpsiyonu üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of continuous versus intermittent controlled orthodontic forces on root resorption
  1. Tez No: 203200
  2. Yazar: BANU ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu prospektif randomize klinik çalışma, iki farklı kesik-kontrollü kuvvetlerle sürekli kuvvetlerin diş hareketi, kök rezorpsiyonu ve ağrı cevabı açısından etkilerini karşılaştırmak amacıyla tasarlanmıştır.Çalışma çift taraflı üst birinci premolar diş çekimi gerektiren 32 vakaya ait 64 üst premolar diş üzerinde yürütüldü. Bu dişlere 0.017?×.025? TMA kantilever zemberekler aracılığıyla bukkal yönlü tipping kuvveti (150 g) uygulandı. 11 gün aktif/ 3 gün pasif ve 18 gün aktif/3 gün pasif olarak belirlenen farklı kesikli kuvvet periyotlarının uygulanması amacıyla iki grup oluşturuldu. Grupların her ikisinde de üst premolar dişlerde bir tarafta sürekli diğer tarafta ise kesikli kuvvet uygulandı. 84 günlük deneysel hareket boyunca her aktivasyonun ilk 7 gününü kapsayan ağrı anketleri uygulandı. Süreç sonunda premolar dişler çekilerek kök yüzey incelemesi Mikro-BT tarama sistemi (Sky Scan 1172, Belgium) ve direkt hacimsel analiz için özel olarak geliştirilmiş bir yazılım (CHull2D) kullanılarak gerçekleştirildi. Diş hareketinin incelenmesi, deneysel hareket öncesi ve sonrasında elde edilen ortodontik modeller üzerinde tarama-fotokopi yöntemiyle gerçekleştirildi.Sürekli kuvvetlerin kesikli kuvvetlerden toplam hacimde daha fazla rezorpsiyon oluşturduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
This prospective randomized clinical trial was designed to compare the effects of two different controlled-intermittent and continuous forces on tooth movement, root resorption and pain response.The study was executed on 64 upper premolar teeth of 32 cases who required the bilateral extraction of premolars. The premolars were subjected to a buccaly directed tipping force (150 g) with 0.017?×.025? TMA cantilever springs. Two groups were composed for the purpose of different intermittent force applications, determined as 11 days on/3 days off and 18 days on/3 days off. In both groups, intermittent force was applied on one side and continuous force on the other side. During the 84 day experimental tooth movement, a pain questionaire was given for the first 7 days after every activation. At the end of the 84 day experimental tooth movement, the premolar teeth were extracted and the root surface analysis was performed by MicroCT (Sky Scan 1172, Belgium) and by a software specially designed (CHull2D) for direct volumetric analysis.