Özet distraksiyon osteogenezi ile premaksillanın ilerletilmesi ve dento-alveolar etkilerinin incelenmesi
Advancement of the premaxilla by distraction osteogenesis and analysis of the dento-alveolar changes
- Tez No: 203199
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hekimliği Bölümü
- Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, anterior segmental osteotomiyi takiben distraksiyon osteogenezi ile premaksillanın öne alınmasının iskelet, dental ve yumuşak dokulara etkilerini incelemektir.Bu amaçla Angle Sınıf I büyükazı ilişki ile negatif veya baş başa overjet ilişkisine sahip 21 birey çalışma kapsamına alındı. Uygulama grubunun kronolojik yaş ortalaması 196,62 ? 41,01 aydır. Premaksillanın ilerletilmesi için diş destekli distraksiyon apareyi kullanıldı. Yedi gün bekleme döneminden sonra distraksiyon miktarı günde 0,8 mm olacak şekilde premaksilla istenilen miktarda ilerletildi. Beş haftalık konsolidasyon sonunda diş destekli distraksiyon apareyi çıkarıldı ve tüm hastalarda sabit ortodontik tedaviye başlandı.İskelet, dental ve yumuşak dokularda meydana gelen değişimler T1 (tedavi başı), T2 (distraksiyon sonrası) ve T3 (konsolidasyon sonu) dönemlerinde elde edilen lateral sefalometrik filmler üzerinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the skeletal, dental and soft tissue effects of the advancement of the premaxilla with distraction osteogenesis following anterior segmental osteotomy.A total of 21 cases with Angle Class I molar relationship and negative overjet or edge to edge incisor relationship were included in this study. The average chronological age of the subjects was 196,62 ? 41,01 months. A tooth-borne distraction appliance was used for the advancement of the premaxilla. After a latent period of one week, the premaxilla was moved anteriorly at a rate of 0.8 mm/day. At the end of 5 weeks of consolidation, the tooth-borne distraction appliance was removed and fixed orthodontic treatment was started.Skeletal, dental and soft tissue changes were evaluated on the lateral cephalometric films taken before treatment (T1), after distraction (T2) and at the end of consolidation (T3).