Organofosfat ve karbamat içeren insektisid maruziyeti ile acil servise başvuran hastaların serum asetilkolinesteraz düzeyleri ile klinik seyir ve mortaliteleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluating the relationship between the serum acetylcholinesterase level and the clinical course and mortality in patients who present to the university hospital emergency department with organophosphate toxicity
  1. Tez No: 203213
  2. Yazar: NECİP KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT YANTURALI, DOÇ. DR. ŞULE KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
AMAÇÇalışmamızın amacı, 1993-2007 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi (DEÜTF) Acil Servisine (AS) organofosfat ve karbamatlı insektisidlere maruz kalarak başvuran hastaların serum asetilkolinesteraz (AChE) düzeyleri ile klinik seyir ve mortaliteleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir.YÖNTEMGeriye dönük, kesitsel ve analitik araştırmamızda, DEÜTF ilaç ve zehir danışma merkezi (ZDM) kayıtlarından, 1 Haziran 1993 ile 31 Haziran 2007 tarihleri arasında DEÜTF AS'e başvuran organofosfat ve karbamatlı madde alımlarının protokol numaraları ile hastane arşivinde bulunan dosyalarına ulaşıldı. Olguların demografik özellikleri, alınan insektisid tipleri, zehirlenme nedenleri, klinik belirti ve bulguları, serum AChE düzeyleri, mekanik ventilasyon gereksinimleri, gelişen komplikasyonlar ve sonuç verileri değerlendirildi. Tüm veriler çalışma için hazırlanmış standart bilgi formlarına, daha sonra bir veri tabanı programına kaydedildi. İstatistiksel analizde ki-kare ve t-testi kullanıldı.BULGULARÇalışmaya 108 hasta dahil edildi. Olguların genel yaş ortalaması 34.1±18.6 ve erkek/kadın oranı 1.57 idi.
Özet (Çeviri)
.OBJECTIVESThe aim of this study is to evaluate the relationship between the serum acetylcholinesterase (AChE) level and the clinical course and mortality in patients who presented to the university hospital emergency department with organophosphate and carbamate toxicity.METHODSAll patients who presented to the hospital emergency department with organophosphate and carbamate toxicity between 1 June 1993 ile 31 June 2007 were included in this retrospective analitic study. Demographic characteristics, type of toxic agent, route and reason for the exposure, clinical signs and findings, serum AChE levels, mechanical ventilation requirements, complications that developed and outcome of the patients were analized.RESULTSA total of 108 patients were included in this study. The mean age was 34.1±18.6 and the male/female ratio was 1.57.