Akne vulgaris sağaltımında salisilik asid ile tretinoin krem etkinliğinin ve güvenilirliğinin karşılaştırılması
The comparision between the effectiveness and reliability of salicylic acid and tretinoin cream in the treatment of acne vulgaris
- Tez No: 203225
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL FETİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakultesi Dermatoloji Anabilim Dalı Polikliniğine başvuran hafif ve orta şiddetli akne vulgarisli olgular arasından randomize olarak seçilen ve her biri 20'şer olgu içeren gruplardan birincisine %3'lük alkol salisile + %1'lik klindamisin solusyonu, ikincisine ise tretinoin krem + %1'lik klindamisin solusyonu uygulanarak her iki sağaltım yönteminin etkinliği ve güvenilirliği karşılaştırılmıştır.Hastalar yaş, cins, lezyonların derecesi, nonenflamatuar ve enflamatuar lezyon sayısı, deri sebum, akne yaşam kalite indeksi ve yan etkiler açısından değerlendirilmiştir. Her iki grup etkinlik ve yan etki açısından birbirleriyle karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Tretinoin krem kullanan grupta sağaltımın 4. haftasındaki nonenflamatuar, enflamatuar ve total lezyon sayısı alkol salisile %3 kullanan hasta grubuna göre daha az sayıda saptanmış olup bu fark istatistiksel olarak da anlamlıydı. Ancak sağaltımın sonunda her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Buna göre enflamatuar ve nonenflamatuar lezyon sayısını azaltmada alkol salisile %3 ve tretinoin kremin eşit güce sahip olduğu, ancak tretinon kremin alkol salisileye göre daha hızlı etkinlik sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
A total of 40 patients with mild to moderately severe acne who refer to the Dermatological Department of the Medical Faculty of Dokuz Eylül University were included in this study. They were grouped randomly to receive either 3% alcohol salicylée solution + 1% clindamycin solution, or 0.1% tretinoin cream + 1% clindamycin solution. Then the effectivity and reliability of both treatment methods were compared.All patients were evaluated in terms of the age, sex, the degree of the lesions, the counts of inflammatory and noninflammatory lesions, skin sebum degree, acne quality of life index and side effects of treatment. When these groups are compared as effectiveness and side effects, there were no significant difference between these groups. While after teatment there were no significant difference, in the fourth week of the group using tretinoin, the counts of inflammatory, non-inflammatory and total lesions were less than the ones using alcohol salicylée. As a result both 3% alcohol salicylée solution and tretinoin cream were equal as effectiveness but tretinoin cream was more rapidly effective than of alcohol salicylée.