Sezaryen girişimlerinde spinal anestezi için üç farklı levobupivakain dozunun karşılaştırılması
A comparative study of three different doses of levobupivacaine for spinal anaesthesia in cesarean section
- Tez No: 203226
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR KUVAKİ BALKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmanın amacı; elektif sezaryen olgularında intratekal verilen üç farklı düşük doz % 0.5 izobarik levobupivakain ile 25 µg fentanil kombinasyonunun duyusal ve motor blok ile hemodinamik etkilerinin karşılaştırılmasıdır.Spinal anestezi ile elektif sezaryen doğum planlanan 90 hasta çalışmaya alındı. Hastalar randomize olarak üç gruba (n=30) ayrıldı, her gruba 25 µg fentanil eklenerek Grup 1'e 6.5 mg Grup 2'ye 7.5 mg Grup 3'e 8.5 mg % 0.5 izobarik levobupivakain uygulandı. Kombine spinal epidural teknik ile spinal enjeksiyon tamamlandıktan sonra ilk 20 dakika 2 dakikada bir, daha sonra 45. dakikaya kadar 5 dakikada bir duyu seviyesi ile motor blok düzeyi ve kan basıncı ile kalp atım hızı kaydedildi. İnsizyon öncesi duyusal bloğun T4'e ulaşmadığı veya intraoperatif dönemde ağrı duyan olgulara epidural kateterden ek doz lokal anestezik uygulandı.Her üç grupta sistolik arter kan basıncı ve kalp atım hızının grup içi karşılaştırmasında bazal değerlere göre anlamlı fark bulundu (p0.05). Grup 1'deki bir olgu hariç diğer olguların tümünde duyusal blok T4'e ulaştı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the motor and sensorial block and the hemodynamic effects of three different low doses of intrathecally administered % 0.5 levobupivacaine combined with 25 µg fentanyl for cesarean section.Ninety women scheduled for cesarean section were randomly divided into 3 groups of patients who received a spinal injection of either 6.5 mg (group 1) , 7.5 mg (group 2) or 8.5 mg (group 3) plaine levobupivacaine 0.5 % all combined with 25 µg fentanyl. After intrathecal injection of the study drug using the combined spinal epidural technique, sensorial and motor block level as well as blood pressure and heart rate were recorded every 2 minutes for the first 20 minutes and every 5 minutes thereafter until 45th minute. When sensorial block didn?t reach T4 before surgical incision or when patients experienced intraoperative pain, rescue local anaesthetic was administered through the epidural catheter.When compared with the baseline values, in each group there was a statistically significant fall in blood pressure and heart rate (p0.05). Except one patient in group 1 all patients reached sensorial block of T4.