Kayseri yöresinde dil oynatma hastalığında bazı iz elementlerin değerlandirilmesi
Assesment of some trace elements for the tongue rolling in Kayseri province
  1. Tez No: 203237
  2. Yazar: ABDULKADİR GEYLANİ OKATAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Kayseri yöresi sığırlarında rastlanılan dil oynatma hastalığında bazı iz elementlerin değerlendirilmesi amaçlandı.Çalışmada, Kayseri yöresinde bulunan sığır işletmelerinde yetiştirilen yaşları 6 aylık-6 yaş arasında değişen toplam 65 sığır kullanıldı. Bu hayvanların 25'i sağlıklı kontrol grubunu oluştururken, 40'ı dil oynatma hastalığı grubunu oluşturdu. Serum bakır, çinko, manganez, kobalt, demir, krom ve nikel düzeylerinin belirlenmesi için her hayvandan Vena jugularisden antikoagulansız tüplere kan alındı. Kan örnekleri 1 saat oda sıcaklığında bekletildikten sonra 3000 devirde 10 dakika santrifüje edilerek serumları çıkartıldı ve serumlar analize kadar -20°C'de derin dondurucuda saklandı. Serum bakır, çinko, manganez, kobalt, demir, krom ve nikel düzeyleri Inductively Coupled Plasma - Optical Emisyon Spektrofotometresi ile belirlendi. Sağlıklı sığır grubu ile dil oynatma hastalığı grubuna ait serum bakır, çinko, manganez, kobalt, demir, krom ve nikel düzeyleri arasında istatistiksel olarak önemli bir fark belirlenmedi.Sonuç olarak, Kayseri yöresinde sığırlarında dil oynatma hastalığının etiyolojisinde serum bakır, çinko, manganez, kobalt, demir, krom ve nikel iz elementlerinin önemli rol oynamadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to evaluate some trace elements in the cattle suffering from tongue rolling in the Kayseri province.A total of 65 cattle, aged between 6 months and 6 years, breeding in cattle management farms in Kayseri province were used in the study. Twenty five of the cattle were allocated as healthy control group while the other 40 consisted of tongue rolling group. Blood samples were collected from the each cattles jugular vein into tubes with coagulant free for serum copper, zinc, manganese, cobalt, iron, chromium and nickel analysis. Sera were separated by centrifugation at 3000 rpm for 10 min after 1 hour incubation of blood samples at room temperature and stored at ?20 °C until the analysis. Serum copper, zinc, manganese, cobalt, iron, chromium and nickel levels were determined by a Inductively Coupled Plasma - 0ptical Emission spectrophotometer. A statistical significance difference was not determined between the healthy control and tongue rolling group for serum copper, zinc, manganese, cobalt, iron, chromium and nickel levels.In conclusion, it was deduced that serum copper, zinc, manganese, cobalt, iron, chromium and nickel trace elements had no role for the aetiology of tongue rolling in cattle in Kayseri province.