Plastik enjeksiyon yöntemiyle koyun böbreklerinde toplayıcı kanalların anatomisinin incelenmesi
Examining anatomy of sheep kidney?s collecting ducts with plastic injection method
- Tez No: 203238
 - Danışmanlar: PROF. DR. KENAN AYCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Anatomi, Anatomy
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Sağlık bilimleri Enstitüsü Anatomi Anabilim Dalı'nda Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmamız koyun böbreklerinin toplayıcı kanallarının anatomisini araştırarak bu konuda bilenenlere katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmamızda 11 koyun böbreği plastik enjeksiyon ve korozyon yöntemiyle incelenmiştirKoyun böbreklerinde, pelvis renalis, pelvis renalis çıkıntısı ve toplayıcı kanalların kastını çıkardık. Bütün böbreklerin bir tane pelvis renalise sahip olduğunu belirledik. Koyun böbreklerinin tamamında kalikslerin olmadığı bunların yerine kalikslerin görevini üstlenen pelvis renalis çıkıntılarının olduğu belirledik.Kollektör kanalları bulundukları yere göre iki kısma ayırdık. Bunlar kortikal kollektör kanallar ve medullar kollektör kanallar. Kortikal kollektör kanallar, korteksin en dışından başlayıp pelvis renalis çıkıntılarında ve bunlar arasındaki kemerlerde sonlanmaktadır. Kortikal kollektör kanalların periferde çok ince olduğunu, bu kanalların pelvis renalis çıkıntılarına ve bunlar arasındaki kemerlere doğru yaklaştıkça birbirleriyle birleşerek daha büyük kollektör kanalların oluştuğunu gördük.Kollektör kanallar arasındaki birleşmelerin belli bir düzene sahip olmadığını ve toplayıcı kanalların farklı açılarda ve farklı sayılarda birbirleri ile birleştiğini gördük .Medullar kollektör kanallar ise oldukça ince ve uzun olup pelvis renalis çıkıntılarının birbirlerine bakan yüzlerine açılmaktadır. Çok ince ve kırılgan olduğundan medullar toplayıcı kanallar hakkında çok fazla veri elde edemedik.
Özet (Çeviri)
This study have been prepared as a master thesis in Anatomy Department, Institue of Scienses, Erciyes University. The aim this study is the search anatomy of collecting ducts in sheep kidneys and to make contribution to the studies about this matter.11 kidneys which belongs to sheeps are examined with plastic injection and corrosion method.We acquired pelvis renalis, prominence of pelvis renalis and collecting duct?s cast from sheep kidneys.All of sheep kidneys have a pelvis renalis. Sheep kidneys have not calices minor and calices major but they have prominence of pelvis renalis which replace of them.We divided collecting ducts into two regions based on their location in the kidney. These include cortical collecting ducts and medullar collecting ducts. Cortical collecting ducts begin to out of cortex and they terminated at prominence of pelvis renalis and arch of their.Cortical collecting ducts are thin at cortex. They join each other and make bigger collecting ducts.This combination between the collecting ducts are not regular. Collecting ducts join each other with different angle and different combination.Medullar collecting ducts are very thin and long. Because of their?s thin and fragiling we do not acquired enough knowledge.