Normal gözlerde gözyaşı kırılma zamanı testinin tekrarlanabilirliği ve yaşa göre değişimi
The repeatability and age-related change of the tear break-up time test in normal eyes
  1. Tez No: 203245
  2. Yazar: HASAN TEMİZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Normal gözlerde gözyaşı kırılma zamanı testinin tekrarlanabilirliği ve yaşa göre değişimi, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Tezi, Kahramanmaraş, 2008.Bu çalışmada, kuru göz sendromu teşhisinde kullanılan gözyaşı kırılma zamanı (GKZ) testinin aynı birey için gün içerisinde ve farklı günlerde tekrarlanabilirliğini ve yaşa bağlı değişimini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmaya kuru göz açısından normal olan 140 gönüllü dahil edildi. Olgular yaşlarına göre yedi gruba ayrıldı (Grup I: 12-20 yaş, grup II: 21-30 yaş, grup III: 31-40 yaş, grup IV: 41-50 yaş, grup V:51-60 yaş, grup VI: 61-70 yaş, grup VII: 70 yaş ve üstü). Her grup 10 erkek ve 10 kadın olmak üzere toplam 20 kişiden oluştu. GKZ ölçümleri her olguda sabah 10.00'da (1. ölçüm), öğleden sonra 16.00'da (2. ölçüm) ve bir hafta sonra sabah 10.00'da (3. ölçüm) yapıldı. Her ölçüm zamanında GKZ ölçümü üç kez yapıldıktan sonra ortalama değer kaydedildi. Yaş grupları arasındaki farkın değerlendirilmesinde 1. ölçüm değerleri kullanıldı. Ayrıca olguların klimalı ortamda bulunması, sigara kullanması ve bilgisayar kullanması gibi özellikleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The Repeatability and Age-related Change of the Tear Break-up Time Test in Normal Eyes, Kahramanmaraş Sütçü İmam University, Faculty of Medicine, Thesis of Ophthalmology, Kahramanmaraş, 2008.In this study, we aimed to evaluate repeatability and change in tear break-up time (BUT) test used for the diagnosis of dry eye syndrome within the same day and different days and according to age. One hundred and forty volunteers who have no dry eye were included in the study. Cases were separated into seven groups according to their ages (Group I: 12-20 years, group II: 21?30 years, group III: 31?40 years, group IV: 41?50 years, group V: 51?60 years, group VI: 61?70 years, group VII: 70 years and above). Each group contained 20 cases, 10 men and 10 women. Tear BUT measurements were done at 10:00 AM (point 1) and 4:00 PM (point 2) on the same day and one week after at 10:00 AM (point 3) for each case. Tear BUT test was repeated three times and average rate of these measurements was noted for each measurement. Rates of the first measurement were used for the evaluation of the difference between the age groups. Besides, characteristics such as presence in an air-conditioned space, smoking and computer use were evaluated.