Mesane tümörlerinde survivin protein ekspresyonunun klinikopatolojik parametreler, proliferatif aktivite,anjiogenezis ve cox-2 ekspresyonu ile korelasyonu
Expression of survivin with cliniopathological parameters,proliferative activity,angiogenesis and COX-2 expression in bladder tumors.
- Tez No: 203250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİ BAKARİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç:Survivin selektif olarak insan kanserlerinde eksprese edilen apopitozis inhibitörüdür.Biz mesane transizyonel hücreli karsinomalı olgularda survivin ile boyanan hücre oranı ile olguların karekteristikleri, patolojik stage,histolojik grade, proliferatif aktivite, anjiogenezis ve COX-2 ekspresyonu arasındaki ilişkiyi araştırdık.Materyal ve metod:50 mesane ürotelyal karsinomalı olguda parafin kesitlerde poliklonal survivin ve COX-2 antikoru kullanılarak immünohistokimyasal çalışma yapıldı.Olguların 15'i (%30) düşük maling poatansiyelli papiller ürotelyal neoplazm, 21'i (%42) düşük dereceli papiller ürotelyal karsinom ve 14'ü (%28) ise yüksek dereceli papiller ürotelyal karsinomdan oluşmaktadır.Sonuçlar:Survivin protein ekspresyonu tümör hücrelerinde izlenmiş olup nonneoplastik mesane dokusunda izlenmedi.50 olguda yüksek oranda survivin (% 86) ve COX-2 (%82) ekspresyonu saptandı.Mesane transizyonel hücreli karsinomalarında survivin protein ekspresyonu ile COX-2 ekspresyonu arasında korelasyon izlendi.(p= 0.008,p=0.006).Survivin protein ekspresyonu ile histolojik grade,patolojik stage,cins,yaş,rekürrens oranı,lenfovasküler invazyon,Ki-67 proteini ve CD 34 arasındaki istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmadı.Tartışma:Mesane tümörlerinde survivin protein ekspresyonu karsinogenezisde önemli rol oynayabilir.Tümörlerdeki aşırı ekspresyonu çeşitli apopitotik stimuluslara rezistansı sağlamaktadır..Bulgularımız göstermektedir ki survivin düzeyleri COX-2 ekspresyonu tarafından düzenlenmektedir.Apopitozis rezistansının COX-2 bağımlı faktörü survivin antitümör tedavide önemli bir hedef protein olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose:Survivin is an inhibitor of apoptosis that is selectively over-expressed in common human cancers .We analyzed the relationship between the percentages of survivin stained cells and the patien?s characteristic ,pathologic stage,histological grade,proliferative activity,angiogenesis and COX-2 expression in bladder transitional cell carcinoma.Materials and methods:İmmunohistochemical staining of parafin sections using a polyclonal antibody for survivin protein and COX-2 were performed in 50 cases ürotelial carcinoma of bladder.From these tumor samples , 15 (%30) were low malign potantial , 21 (%42) were low grade , 14(%28) were high grade papiller urotelial carcinoma .Results:Survivin expression was found in tumor cells but not in nonneoplastic bladder tissues.High expressions of survivin (%86) and COX-2 (%82) were observed in 50 cases.Survivin expression correlated with COX-2 expression, in transitional cell carcinoma of the bladder (p=0.008.p=0.006). No statiscally significant association was observed between survivin protein expression and tumor grade, pathological stage, sex, age, recurrence rate, lymphovascular invasion, Ki-67 protein or CD-34.Conclusions:Survivin protein expression may be played an important role in the carcinogenesis of bladder carcinoma. It?s overexpression in tumors may confer resistance to a variety of apoptotic stimuli. Our results show that survivin levels are modulated by COX-2 expression .As a COX-2 dependent factor of apopitosis resistance ,survivin may be an important target for antitumor therapy.