Ketamin, tiyopental, propofol, etomidat ve intralipidin böbrek iskemi reperpüzyon hasarına etkileri
The effects of ketamine, thiopental, propofol, etomidate and intralipid on renal ischemia reperfusion injury
  1. Tez No: 203251
  2. Yazar: HÜSAMETTİN YÜZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. FATİH YÜZBAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İskemik akut böbrek yetmezliği olarak adlandırılan böbrek iskemi reperfüzyon (İ/R) hasarı insanlarda yüksek mortalite ile seyretmektedir. Komplike böbrek ameliyatları, transplantasyon cerrahisi ve anestezisi sırasında böbreği İ/R hasarına karşı korumak çok önemlidir. Ketamin, tiyopental, propofol ve etomidat intravenöz anestezik maddelerdir. Bu maddelerin böbrek İ/R hasarına karşı etkilerini gösteren yayın çok azdır.Bu çalışmanın amacı, ketamtin, tiyopental, propofol, etomidat ve intralipidin ratlarda serbest radikal aracılığıyla oluşan böbrek İ/R hasarına etkilerini araştırmak ve karşılaştırmaktır.Çalışmamızda 42 adet wistar cinsi rat 7 farklı gruba ayrılmıştır. Sham grubuna sadece laparomi uygulandık ve hiçbir işlem yapılmadan 120 dakika beklendi. Kontrol grubuna ise 60 dakika iskemi ve 60 dakika reperfüzyon uygulandı. lKetamin, tiyopental, propofol, etomidat ve intralipid gruplarına ise reperfüzyondan 15 dakika önce olacak şekilde 20mg/kg dozunda ketamin, 20mg/kg dozunda tiyopental, 25mg/kg dozunda propofol, 10mg/kg dozunda etomidat ve 250mg/kg %10 luk intralipid intraperitoneal yolla uygulandı ve ardından 60 dakika reperfüzyona bırakıldı. Reperfüzyon döneminin sonunda ratlardan böbrek dokusu ve kan örnekleri alındı. Bu örneklerle biyokimyasal (Malondialdehit (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz, BUN, kreatin, AST) ve histopatolojik analizler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Renal ischemia/reperfusion (I/R)-induced tubular epithelial cell injury, called ischemic acute renal failure, is associated with high mortality in humans. Protecting the kidney against I/R injury is very important during complicated renal operations, transplantation surgery and anesthesia. Ketamine, thiopental, propofol, etomidate are intravenous anaesthetic drugs. The effects of these drugs on renal I/R injury have been rarely reported.The purpose of this study was to investigate and compare the efficiency of ketamine, thiopental, propofol, etomidate and intralipid in the reduction of injury induced by free radicals in a rat model of renal I/R.Fourty-two wistar rats were divided into seven groups in our study . Rats in the sham group were gone laparotomy and wait for 120 minutes without ischemia. Rats in the control group were given nothing with ischemia-reperfusion. Rats in I/R, ketamin, thiopental, propofol, etomidate and intralipid groups were given ketamine (20 mg/kg), thiopental (20 mg/kg) propofol (25 mg/kg), etomidate (10 mg/kg) and %10 intralipid (250 mg/kg) ip, respectively, 15 min before the ischemia for 60 min, followed by reperfusion for 60 min. The blood samples and kidney tissues of the rats were taken under anesthesia at the end of the reperfusion period. Biochemical (Malondialdehyde(MDA), Superoxide dismutase(SOD), Catalase (CAT), BUN, creatine, AST) and histopathological analysis are performed with these samples. I/R significantly increased MDA levels (p0.05).