Koroner yavaş akımı olan hastalarda sol ventrikül diyastolik fonksiyonunun konvansiyonel ve doku Doppler ekokardiyografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of left ventricular diastolic function with conventional and tissue doppler echocardiography among slow coronary flow patients
  1. Tez No: 203255
  2. Yazar: ARİF SÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLİZAR SÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Koroner anjiyografi (KAG) esnasında normal epikardiyal koronerlere rağmen opak maddenin koronerlerin distaline geç ulaşmasına koroner yavaş akım (KYA) denir. Çalışmamızda KYA tanısı konulan hastalarda sol ventrikül (SV) diyastolik fonksiyonunu konvansiyonel ve doku Doppler ekokardiyografiyi kullanarak incelemeyi amaçladık.Çalışmaya Eylül 2007- Mart 2008 tarihlerinde KAG yapılanlar arasında en az bir koroner arterinde KYA saptanan 32 hasta ve koronerleri normal olan 30 birey dahil edildi. Tüm hastalara, iki boyutlu, konvansiyonel ve Doku Doppler görüntülemeyi (DDG) içeren ekokardiyografik inceleme yapıldı.KYA grubunun (18 erkek, 14 kadın) yaş ortalaması 54.47±13, kontrol grubunun (15 erkek, 15 kadın) yaş ortalaması 49.97±10 idi. Temel klinik özellikler bakımından iki grup arasında anlamlı bir fark yoktu.Konvansiyonel Doppler ile KYA grubunda kontrol grubuna göre, daha fazla hastada E/A
Özet (Çeviri)
In coronary angiography late loading of opaque substance to distal side of coronary arteries despite normal epicardial coronary arteries referred to slow coronary flow (SCF). In our study we aimed to examine the left ventricule (LV) diastolic function with conventional and tissue Doppler ecocardiography among SCF patients.In our study included 32 patients diagnosed as SCF at least one coronary artery, and 30 individuals with normal coronary arteries between september 2007 and march 2008. Two dimensional, conventional and tissue Doppler image (TDI) ecocardiography were performed to all patients.Mean age in SCF group (18 male,14 female) was 54.47±13, and 49.97±10 in control group (15 male,15 female) . There was no significant difference for basic clinical features between two groups.Rate of patients with E/A ratio