Sentetik polimer esaslı bir kanal dolgu materyali ile rezin esaslı kanal dolgu patının bazı özelliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of some properties of a synthetic polymer based root canal filling material and a resin based root canal sealer
  1. Tez No: 203311
  2. Yazar: ADİLE ŞEHNAZ İŞÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. OĞUZ YOLDAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1) %2'lik klorheksidin ve %5.25'lik sodyum hipokloritin Resilon konların yüzey özellikleri üzerindeki etkilerinin atomik kuvvet mikroskobu ile değerlendirilmesi, 2) guta-perka ve Resilonun iki farklı dolgu yöntemi (System B ve Obtura II) kullanarak kanal içi düzensizlikleri doldurma özelliklerinin karşılaştırılması, 3) Epiphany kök kanal dolgu sisteminin dentin tübül penetrasyonu ve duvar adaptasyonunun tarayıcı elektron mikroskobu ile incelenmesi, 4) Epiphany kök kanal dolgu sisteminin üç dolgu yöntemi ile pat dağılımının gözlenmesi ve 5) Epiphany sistemi ile guta-perkanın yapay olarak oluşturulan lateral kanalları doldurma özelliklerinin karşılaştırılmasıdır.1) Resilon konlar 1 ve 5 dakikalık zaman aralıklarında dezenfektan ajanlarda (%5.25'lik sodyum hipoklorit ve %2'lik klorheksidin) bekletildi. Resilon konların yüzey değişikliklerini değerlendirmek için atomik kuvvet mikroskobu kullanıldı. Yüzey değişikliklerinin artış ve azalışlarını ölçmek için ?root mean square? (RMS) parametreleri hesaplandı. Sodyum hipoklorit ve klorheksidin solüsyonlarında 5 dakika bekletilen gruptaki konların diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük RMS değerleri gösterdiği belirlendi (p0.05). Sonuç olarak, dezenfeksiyon için kullanılan sodyum hipoklorit ve klorheksidin solüsyonları Resilon konların RMS değerlerini 5 dakika uygulamada anlamlı derecede düşürdüğü saptandı.2) Çekilmiş iki adet insan üst santral kesici dişi sement-dentin birleşiminden akrilik rezin bloklara gömüldü. Koronal genişlikleri farklı apikal genişlikleri aynı iki adet split diş modeli elde edildi. Kök kanal genişletmesinden sonra, rond frezle dentin duvarlarına 4 adet yapay defekt yapıldı. Her bir split model sıcak vertikal kondensasyon (System B) ve termoplastik enjeksiyon yöntemi (Obtura II) kullanılarak guta-perka ve Resilon ile her grup için 10'ar kez dolduruldu. Örnekler defekt replikasyonu ve boşluk oluşumu yönünden incelendi. Guta-perka ve Resilon arasında boşluk oluşumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF SOME PROPERTIES OF A SYNTHETIC POLYMER BASED ROOT CANAL FILLING MATERIAL AND A RESIN BASED ROOT CANAL SEALERThe purpose of this study is (i) to evaluate the effects of 2% chlorhexidine and 5.25% sodium hypochlorite on the surface properties of Resilon cones with the atomic force microscopy, (ii) to compare gutta percha and Resilon by using two root canal obturation system (System-B Heat Source and Obtura II) on capability to replicate intracanal depressions with split tooth models, (iii) to assess the dentine tubule penetration and dentin wall adaptation of Epiphany root canal filling system with a scanning electron microscopy, (iv) to observe sealer distribution in root canals obturated with Epiphany root canal filling system by three obturation techniques, and (v) to compare the filling capability of Epiphany system and gutta percha on artificial lateral canals by using three obturation techniques.The Resilon cones were immersed in disinfecting agents (5.25% sodium hypochlorite and 2% chlorhexidine) at 1 and 5 min time intervals. Atomic force microscopy was used to evaluate topographical deviations of Resilon cones. Root mean square (RMS) parameters for topographic amplitudes were calculated. The cones exhibited statistically significant low RMS values at 5-min immersion in sodium hypochlorite and chlorhexidine groups compared to the all other groups (p0.05). In conclusion, sodium hypochlorite and chlorhexidine solutions used for disinfection significantly decreased (p0.05).