Kanal dolgu maddelerinin apikal sızıntı ve bağlanma özelliklerinin glikoz filtrasyon, push-out ve tarama elektron mikroskobu yöntemleriyle incelenmesi
The evaluation of apical leakage and bond strengths of root canal filling materials through glucose filtration, push-out and scanning electron microscope methods
- Tez No: 195041
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE DİLJİN KEÇECİ, PROF. DR. SEMA BELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzde, kanal duvarı boyuca mükemmel bir örtücülük saglayamadıgı halde kök kanallarının doldurulmasında halen, geleneksel güta perka ve kanal patları standart materyaller olarak kullanılmaktadır. Güta perkanın dentin duvarı, çinko oksit ojenol, epoksi rezin, kalsiyum hidroksit ve cam iyonomer esaslı patlara kimyasal baglanması söz konusu olmadıgından endodontik monoblok olusturulamaz. Adeziv teknolojideki gelismelerden faydalanarak, kök kanal duvarlarına baglanma, monoblok olusturma, apikal ve kuronal sızıntının azaltılması hedeflenmistir. Son yıllarda tanıtılan termoplastik polimer esaslı kor materyali (Resilon), metakrilat esaslı kanal patının (Epiphany) dentinle birlikte kullanımının monoblok yapıyı olusturabildigi ileri sürülmektedir. Bu in vitro çalısmanın amacı, standart kök kanal dolgu madde ve yöntemleri ile termoplastik sentetik polimer esaslı sistemlerin kök kanal dentinine baglanma dayanımlarının push-out testi, apikal örtücülüklerinin glikoz penetrasyon yöntemi ve kök kanal dentini ile iliskisinin SEM ile karsılastırılmasıdır. Apikal boyutu ,06/40'a kadar genisletilen premolar disler 12 deney (n = 13) ve 2 kontrol grubuna (n = 6) ayrıldı. Kök kanalları AH Plus (grup 1, 4, 7, 10). Ketac Endo (grup 2, 5, 8, 11) veya Epiphany (grup 3, 6, 9, 12) ile güta perka (grup 1-6) veya Resilon (grup 7- 12) kor materyallerinden birini kullanarak soguk lateral kompaksiyon (grup 1-3, grup 7-9) veya Sistem B + Obtura II (grup 4-6, grup 10-12) ile dolduruldu. Her kökün kuronal üçlüsünden düsük hızlı bıçak ile 1.00 ± 0.05 mm kalınlıgında üç seri kesit alındı, Push- out testi 0.5 mm/dak hızla çalısan Universal test cihazı ile gerçeklestirildi ve veriler (MPa) istatistiksel olarak analiz edildi (ANOVA ve Duncan's Multiple Range test, P = 0.05). Kırık tipleri X40 büyütmede incelendi. Her kökün apikal kısmı (11.00 ± 0.05) glikoz penetrasyon modeli ile örtücülügün degerlendirilmesi için kullanıldı. Birinci. 8.. 15.. 22. ve 30. günlerde sızan glikoz konsantrasyonu enzimatik glikoz oksidaz reaksiyonu sayesinde spektrofotometrik olarak ölçüldü ve veriler (mmol/L) istatistiksel olarak analiz edildi (Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U tests, P = 0.05). SEM incelemesi için, her grubu temsilen bir dis bukko-lingual yönde uzunlamasına ikiye ayrıdı. Kök kanal dolgu maddelerinin birbirleri, dentin duvarları ve dentin tübülleri arasındaki iliskiler incelendi.
Özet (Çeviri)
Today, the use of gutta-percha and root canal sealers to obturate root canals are considered standard materials, despite their inability to routinely achieve an impervious seal along the dentinal walls of the root canal. Endodontic monoblock between gutta-percha, dentin and sealers such as zinc oxide-eugenol, epoxy resin, calcium hydroxide or glass ionomer can not be created due to lack of chemical union of these materials. Bonding to root canal walls, creating a monoblock, reducing the apical and coronal leakage are the main purposes required to achieve by using improvements in adhesive technology. The use of recent introduced thermoplastic polymer based core material (Resilon) and methacrylate based sealer (Epiphany) were claimed to create a monoblock with dentine. The aim of this in vitro study is to compare (i) the interfacial bond strengths of conventional root canal filling material/technique combinations to thermoplastic synthetic polymer-based systems using push-out test, (ii) the sealing ability using glucose penetration model and (iii) the interaction with dentine using SEM. Premolars (n = 168) instrumented to an apical size of .06/40 were divided into twelve experimental (n = 13) and two control groups (n =6). The root canals were filled with either gutta-percha (groups 1-6) or Resilon (groups 7-12) core materials combined with AH Plus (groups 1, 4, 7, 10). Ketac Endo (groups 2, 5, 8, 11) or Epiphany (groups 3, 6, 9, 12) using cold lateral compaction (groups 1-3, groups 7-9) or System B with Obtura II (groups 4-6, groups 10-12). Three serial 1.00 ± 0.05 mm thick slices were prepared from the coronal third of each root using a low speed saw. Push-out tests were performed at a cross-head speed of 0.5 mm/min using a universal testing machine and the data (MPa) was statistically analyzed (ANOVA and Duncan?s Multiple Range test, P = 0.05). Fracture modes were also evaluated at X40 magnification. Apical portion of each root (11.00 ± 0.05 mm) was used for the assessment of the sealing ability using glucose penetration model. The leaked glucose concentration was measured spectrophotometrically at 1, 8. 15. 22. and 30. days through the enzymatic glucose oxidase method. The data was recorded as mmol/L and statistically analyzed (Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests. P = 0.05). For the SEM analysis, one resembling tooth of each group was seperated longitudinally and the interaction within the root canal filling materials and dentin walls was examined using SEM.